Menu

Tipy pro Windows: konec požadavků na nastavení zařízení a jak vytvořit zástupce pro vymazání schránky

04.11.2022 15:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
Tipy pro Windows: konec požadavků na nastavení zařízení a jak vytvořit zástupce pro vymazání schránky

Tipy pro Windows: konec požadavků na nastavení zařízení a jak vytvořit zástupce pro vymazání schránky | foto: Tobias Heine/Pixabay

Průvodce dokončení nastavení po větších aktualizacích Windows se časem stane otravným. Snadno se ho ale zbavíme. Obsah schránky může být bezpečnostním rizikem, pokud počítač sdílíte ještě s někým jiným. Jde snadno vymazat jedním kliknutím.

Operační systémy Windows 10 a 11 po některých (zpravidla větších) aktualizacích uživatele dráždí tím, že po nich vyžadují dokončení nastavení jejich zařízení, namísto aby se Windows prostě spustily a umožnily nám pracovat. Jediným cílem této obstrukce ze strany Microsoftu je opakovaně přesvědčovat uživatele k instalaci služby Microsoft 365, nastavení cloudového úložiště OneDrive nebo připojení chytrého telefonu k počítači.

Můžeme se ale oprávněně domnívat, že pokud tak chtěl někdo už učinit, dávno to udělal. Problém ale je, že Windows dávají na výběr pouze mezi provedením (odmítnutím) těchto nastavení a jejich připomenutím za 3 dny. Stačí ale drobně upravit nastavení operačního systému, abyste se tohoto obtěžování zbavili.

settingsnotification

Konec otravování: toto nastavení byste měli změnit, abyste po větších aktualizacích již nebyli vyzýváni k dokončení nastavení vašeho zařízení. | Zdroj: Windows/Nastavení

Klikněte na tlačítko „Start“, pokračujte na „Nastavení“ a v nově otevřeném okně přejděte do nabídky „Systém“. Pokud používáte Windows 10, pokračujte na „Oznámení a akce“ a pak v pravé části okna deaktivujte funkci „Navrhovat způsoby, jak dokončit nastavení mého zařízení pro maximální využití Windows“. Ve Windows 11 zvolte „Oznámení“, sjeďte úplně dolů a zde deaktivujte předvolbu Nabízet způsoby nastavení zařízení“.

Vymazání obsahu schránky pomocí zástupce

clipboarddelete

Vymazání schránky: schránku Windows můžete smazat jediným kliknutím na speciálního zástupce, kterého si vytvoříte na ploše. | Zdroj: Windows 11

Obsah zkopírovaný do schránky Windows zde zůstane uložen, dokud do schránky nevložíte něco nového. Neexistuje tedy žádný připravený způsob, jak obsah schránky cíleně odstranit. Můžete si ale snadno vygenerovat malý skript, který lze spouštět pomocí zástupce na pracovní ploše, jímž schránku v případě potřeby vymažete.

Klepněte pravým tlačítkem myši na prázdné místo na ploše a z kontextové nabídky vyberte možnost „Nový | Zástupce“. Otevře se nové okno, kde do pole „Zadejte umístění položky“ zadáte „%windir%/System32/cmd.exe /c 'echo off | clip'“. Klikněte na tlačítko „Další“, nového zástupce pojmenujte například „Vymazat schránku“ a vše uložte kliknutím na „Dokončit“.

Novému zástupci by bylo vhodné přidělit i výstižnou ikonu. Klepněte na zástupce pravým tlačítkem myši, z kontextové nabídky zvolte „Vlastnosti“ a v nově otevřeném okně klikněte na „Změnit ikonu“ na kartě „Zástupce“. Pokračujte volbou „Procházet“ a následně vyberte třeba soubor „DFDWiz.exe“ v automaticky otevřené složce „System32“. Pak značte zvolenou ikonu a kliknutím na „OK“ zavřete všechna otevřená okna.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení