Menu

Camera RAW: Odstraňte šum pomocí úpravy jasu

03.12.2015 11:00 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Camera RAW: Odstraňte šum pomocí úpravy jasu

Camera RAW: Odstraňte šum pomocí úpravy jasu | foto: CHIP

Jednoduše řečeno obrazový šum pochází z rušivých signálů vznikajících na elektronických obrazových snímačích a jde o nežádoucí viditelné artefakty snižující kvalitu obrazu a lze ho částečně odstranit.

. Obrazový šum se skládá z luminančního šumu (ve stupních šedi), který způsobuje zrnitý vzhled, a z barevného šumu, který je viditelný jako barevné artefakty. Šum je obzvláště vidět, pokud při fotografování použijete vyšší citlivost – tedy vyšší hodnotu ISO. V případě, že fotografujete do formátu RAW, můžete šum snímků zmírnit pomocí nástroje Camera Raw. Otevřete soubor, který chcete upravit, v programu Photoshop a vytvořte kopii vrstvy pozadí. Před korekcí obrazu byste měli velikost snímku zmenšit, pokud je to možné. Při snížení velikosti se automaticky redukuje obrazový šum.

Následně vyberte »Filtr |Camera Raw«. V okně Camera Raw klikněte na záložku podrobnosti, kterou reprezentují dva trojúhelníky různých velikostí. Zde máte možnost redukovat šum snímku. Ovládací prvek »Světelnost« potlačuje šum ve stupních šedi a ovladač »Barva« potlačuje chromatický šum. Nastavením jezdce na nulu redukci šumu vypnete. Posunujte jezdci, abyste dosáhli snížení šumu, ale obecně platí, že byste měli vybírat pouze nízké hodnoty, jinak se změna projeví například i ztrátou detailů. Ve většině případů stačí mírné zvýšení světelnosti. Až budete s výsledkem spokojeni, potvrďte hodnoty pomocí »OK«.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.