Menu

Nepořádek v prohlížeči? Díky těmto nástrojům bude váš Firefox mnohem lepší

26.01.2023 08:30 | Josef Mika + Přidat komentář
Nepořádek v prohlížeči? Díky těmto nástrojům bude váš Firefox mnohem lepší

Nepořádek v prohlížeči? Díky těmto nástrojům bude váš Firefox mnohem lepší | foto: Unsplash/growtika

Po několika minutách brouzdání na internetu se z okna prohlížeče stane smetiště panelů, kde už nic nenajdete. Existuje ale i jiný způsob! Pokud patříte k uživatelům Firefoxu, ukážeme vám tři rozšíření, která vám pomohou udržet pořádek.

Dříve byla plocha zahlcena mnoha otevřenými okny prohlížeče - od zavedení panelů se nepořádek vytváří přímo v prohlížeči. Na jednu stranu je to dobře, protože jedním kliknutím zmizí okno prohlížeče i všechny jeho otevřené panely. Na druhou stranu se problém s přehledem pouze přesune ze systému Windows do browseru, který spotřebuje spoustu prostoru v RAM.

Firefox již do jisté míry integroval jednu nebo dvě funkce pro práci s kartami, ale v praxi to mnoha uživatelům nestačí. Zde přichází čas na vhodné nástroje pro práci s panely, které mají podobu rozšíření pro Firefox.

Auto Tab Discard pomáhá šetřit paměť RAM

discard(1)

Auto Tab Discard pomůže šetřit paměť, pokud máte otevřeno příliš mnoho panelů. Obr: Mozilla Firefox

Výpočet je jednoduchý: čím více otevřených panelů máte, tím více paměti RAM prohlížeč spotřebuje. To platí i pro Firefox, který na pozadí otevírá spoustu procesů.

Rozšíření Auto Tab Discard využívá funkci integrovanou do prohlížeče Firefox, která minimalizuje paměť využívanou otevřenými panely. Pokud chcete mít větší kontrolu nad tím, kolik paměti RAM Firefox obsazuje, nainstalujte si toto bezplatné rozšíření. Nová ikona umožňuje rychle pozastavit aktuální panel nebo všechny ostatní panely.

Auto Tab Discard se vám nainstaluje s rozumným výchozím nastavením, ale můžete ho také upravit podle svých potřeb: Například panely, na kterých se právě přehrává video nebo hudba, se nepozastavují a Auto Tab Discard chrání také před ztrátou dat formuláře.

Tree Style Tab přináší lepší přehled

treestyle

Tree Style Tab přináší přehlednou stromovou strukturu panelů. Obr: Mozilla Firefox

Trochu práce tady, pár videostreamů tam, k tomu sociální sítě a Firefox už je přeplněný panely. Tree Style Tab nabízí zajímavý nápad pro jejich uspořádání. Rozšíření se připojí k levému okraji okna prohlížeče jako postranní panel a zobrazí otevřené karty v hierarchické stromové struktuře.

Pokud vás například nějaká zpráva upozorní na bezpečnostní problém ve Windows a vy se přes ni dostanete na web Microsoftu k popisu technické chyby, doplněk tyto panely zobrazí ve stromové struktuře. Pořadí můžete vytvořit skrytím celých větví pomocí symbolu trojúhelníku. Další praktickou funkcí je možnost přeskupit karty pomocí funkce drag-and-drop nebo je kompletně přenést do záložek.

Multi Account Container chrání vaše data

container

Multi Account Container přináší větší ochranu dat a přehled o vašich panelech. Obr: Mozilla Firefox

Surfování v soukromí, práce, bankovnictví nebo nakupování: vše se v prohlížeči mísí a trackovací programy se snaží prověřit vaše chování při surfování. Mozilla má proti tomu bezplatné rozšíření.

Firefox poskytuje pomocí Containeru oddělené pracovní plochy, do kterých můžete webové stránky třídit. Vizuálně je rozpoznáte podle barevných karet. Firefox pak pro různé kontejnery interně odděluje soubory cookie, mezipaměti a dočasná úložiště.

Po instalaci se v horní části panelu nabídek objeví nová ikona. Pro vyvolání nabídky stačí kliknout myší na ikonu nebo použít klávesovou zkratku [CTRL] + [.]. Mozilla již přednastavila čtyři kontejnery: Osobní, Pracovní, Bankovnictví a Nakupování.

Další kontejnery můžete přidat pomocí znaménka plus v pravém dolním rohu a stávající kontejnery přejmenovat nebo odstranit pomocí „Správa kontejnerů“. Novou kartu v kontejneru Bankovnictví otevřete jednoduše tak, že v přehledu kliknete na položku „Bankovnictví“ a na otevřeném panelu otevřete webovou stránku své banky.

Funkce „Seřadit panely dle kontejneru“ udržuje pořádek tím, že všechny přidružené webové stránky kontejnerů řadí vedle sebe. Díky tomu lze snáze sledovat, které soukromé nebo firemní webové stránky jsou právě otevřené.

Závěr: Mějte panely pod kontrolou

Tu správnou strategii pro panely prohlížeče potřebuje téměř každý, protože jakmile strávíte ve Firefoxu pár minut, už se vám otevřené karty hromadí jedna na druhou. V každém případě vám také pomůže připnout si panely, které potřebujete nejčastěji. Firefox je pak uspořádá zcela vlevo a vy k nim máte okamžitý přístup. O zbytek se vám dokážou postarat výše uvedené nástroje.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení