Menu
CHIP Speedtest

PRÁVĚ V PRODEJI

Odstranění ochrany proti zápisu u souborů

08.08.2015 06:10 | Karel Kovar
Odstranění ochrany proti zápisu u souborů

Při práci ve Windows se občas může stát, že vám systém odmítne povolit přístup k některým souborům nebo složkám, protože prý nemáte potřebná práva. Jak tento problém řešit?

Nejprve zkuste změnit nastavení klasickým způsobem. Klikněte pravým tlačítkem myši na složku nebo soubor a z kontextové nabídky vyberte možnost »Vlastnosti«. V záložce »Obecné« odstraňte zatržítko u položky »jen pro čtení«.

Zajímavé je, že pokud tento postup provedete u složky a volbu potvrdíte dvojitým kliknutím na »OK«, provede se změna nastavení parametrů souborů, ale u samotné složky zatržítko zůstává (to, které jste odstranili). Podle společnosti Microsoft to však není chyba, ale vlastnost.

Pokud vám tento postup nepomohl, zkuste ještě následující trik.

Znovu klikněte pravým tlačítkem myši na složku nebo soubor a opět zvolte možnost »Vlastnosti«. Tentokrát se ale přepněte na kartu »Zabezpečení« a poté klikněte v dolní části okna na tlačítko  »Upřesnit«.

Zde otevřete kartu Vlastník a klikněte na tlačítko »Upravit«. V sekci »Změnit vlastníka na« označte svůj účet a poté klikněte na tlačítko »Použít«. Nyní zavřete všechna okna kliknutím na »OK« a poté znovu otevřete »Vlastnosti« souboru či složky. Znovu se přepněte do karty »Zabezpečení«, kde v horním okně v sekci »Název skupiny nebo uživatele« označte vlastní účet a poté klikněte na tlačítko »Upravit«. Zde opět zvolte svůj účet a přidejte zatržítko u položky »Plný přístup«. Kliknutím na »OK« zavřete všechna okna. Nyní byste měli mít všechna potřebná práva pro úpravu či smazání příslušného souboru či složky.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání
Komerční sdělení