Menu

Spousta domácností nemá správně umístěný televizor: nedělejte stejnou chybu

25.05.2023 11:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Spousta domácností nemá správně umístěný televizor: nedělejte stejnou chybu

Spousta domácností nemá správně umístěný televizor: nedělejte stejnou chybu | foto: Matt Wildbore/Unsplash (cover)

Téměř každá domácnost má minimálně jeden televizor. V milionech obývacích pokojů je ale umístěn na zcela nesprávném místě. Pomůže vám jednoduché pravidlo, pomocí kterého si určíte správné umístění obrazovky pro každý obývací pokoj.

Pro optimální obraz a prvotřídní zážitek ze sledování filmu nebo seriálu není rozhodující pouze dobrý televizor. Důležitou roli také hraje jeho vzdálenost od místa, kde jej sledujete. Pro optimální zážitek z domácího kina by neměl být ani příliš blízko, ani příliš daleko.

Jaká je správná vzdálenost mezi pohovkou a televizorem v obývacím pokoji, si můžete sami spočítat pomocí jednoduchého pravidla.

Praktický vzorec

tvplacing-cover

Vzdálenost mezi televizorem a pohovkou závisí především na velikosti úhlopříčky displeje. | Zdroj: MING/Unsplash

Pro vzdálenost umístění obrazovky od místa jejího sledování je rozhodujícím faktorem velikost displeje. Zatímco u dřívějších zařízení bylo kvůli nižšímu rozlišení hlavní obavou, aby byly jednotlivé pixely ještě viditelné, dnes je tento faktor už méně důležitý. Většina současných televizorů dokáže zobrazovat ve vysokém rozlišení.

Hlavní je mít dobrý přehled o celém obrazu. Pokud jste příliš blízko, nemusíte vše vidět zcela optimálně. A to zejména u větších monitorů. Pokud jste naopak příliš daleko, některé detaily vám přeci jen mohou uniknout.

Základní pravidlo pro optimální vzdálenost televizoru je následující:

SD rozlišení : velikost úhlopříčky v cm x 3,5
HD rozlišení: velikost úhlopříčky v cm x 2,5
4K rozlišení: velikost úhlopříčky v cm x 1,5

Přehled: správná vzdálenost při sledování 4K TV

Velikost TV ["] Délka úhlopříčky [cm] Vzdálenost pro rozlišení 4K [m]
32 81,28 1,22
40 101,6 1,52
43 109,22 1,64
49 124,46 1,87
55 139,7 2,10
65 165,1 2,48

 

Úhlopříčka obrazovky se zpravidla udává v palcích. Ty je potřeba převést na centimetry použitím koeficientu 2,54: 1" = 2,54 cm.

I v tomto případě ale platí, že to co ukáže teorie ještě nemusí být v praxi úplně ideální. Uvedené pravidlo nabízí vodítko, ale podle konkrétní dispozice vašeho obývacího pokoje dává smysl vzdálenost mírně zmenšit nebo zvětšit. Závisí také na světelných podmínkách a celkové dispozici rozmístění nábytku. Vyplatí se proto experimentovat a zvážit různé scénáře.

Správná velikost úhlopříčky displeje TV

livingroom

Vzdálenost od televizoru ale nelze vždy libovolně měnit. Stávající nábytek může mít své pevné místo, takže je třeba zvolit správnou velikost obrazovky TV. | Zdroj: Lukas Bato/Unsplash

Vzdálenost lze zpravidla zvětšovat a zmenšovat pouze v omezené míře. Koneckonců pohovka má své pevné místo a místnost také nelze zvětšit. O to důležitější je, abyste se při nákupu televizoru zaměřili nejen na technické vlastnosti a zajímavosti, ale také na výběr správné velikosti obrazovky.

Pokud znáte vzdálenost mezi pohovkou a televizorem, můžete pomocí uvedeného pravidla přímo zjistit, jaká úhlopříčka obrazovky je vhodná pro váš obývací pokoj.

Zdroj: Crutchfield

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Reakce na Hetu

    Nechte ji tam, kde Vám vyhovuje.

    Reagovat na komentář

    No já tedy chápu, že při vyšším rozlišení je možno sedět tak blíž u televize, ale kolik programů vysílá v rozlišení 4K? Takže se má vzdálenost od televize nastavovat podle rozlišení televize anebo podle toho, v jaké normě se vysílá, resp. přehrávají videa. Ano, z blueray přehrávače či youtube dnes leckdy dostanete 4K, z pozemního vysílání většinou SD. A teď co s tou vzdáleností?

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení