Menu

Tip: Deaktivování příkazového řádku

28.02.2023 08:58 | Radek Kubeš + Přidat komentář
Tip: Deaktivování příkazového řádku

Tip: Deaktivování příkazového řádku | foto: Pixabay

Pokud nechcete, aby měli uživatelé možnost ovládat operační systém prostřednictvím příkazového řádku, můžete jim přístup k této konkrétní součásti Windows zakázat

Ve Windows ve verzích Pro, Enterprise nebo Education, lze toto pozastavení zavést pomocí tzv. zásad skupiny. Do vyhledávacího pole zadejte slovo „skupin“ a ve výsledcích klikněte na položku „Upravit zásady skupiny“. Tím otevřete „Editor místních zásad skupiny“, kde ve sloupci vlevo přejdete na „Konfigurace uživatele | Šablony pro správu | Systém“ a v pravé části okna pak dvakrát kliknete na „Zakázat přístup k příkazovému řádku“. V nově otevřeném okně přepněte na možnost „Povoleno“ a kliknutím na „OK“ změnu uložte. Pokud se nyní pokusíte otevřít příkazový řádek, sice se spustí, ale nebude možné zadávat příkazy a zobrazí se oznámení o tom, že jej správce počítače zakázal. Okno příkazového řádku se zavře, jakmile stisknete jakoukoli klávesu.

V případě použití systému Windows ve verzi Home, je třeba zákaz příkazového řádku nastavit v registru. Zadejte do vyhledávače „regedit“ a spusťte Editor registru. Pak přejděte na klíč „HKEY_CURRENT_USER/Software/Policies/Microsoft/Windows“, klikněte pravým tlačítkem myši na položku „Windows“ a z kontextové nabídky zvolte funkci „Nový | Klíč“. Jako název nového klíče zvolte „Systém“, označte právě vytvořený klíč, klikněte pravým tlačítkem myši na prázdné místo v pravé polovině okna a zvolte možnost „Nový | Hodnota DWORD (32bitová)“. Jako název nové položky použijte „DisableCMD“ a její hodnotu nastavte na „1“. Opětovné spuštění příkazového řádku můžete povolit buď nastavením hodnoty „DisableCMD“ na „0“, nebo odstraněním klíče „System“ z registru.

10

Deaktivování příkazového řádku | Zdroj: Windows 11/Editor místních zásad skupiny

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    A nebo jednoduše ..

    .. ten soubor přejmenuji, popř. přesunu a ještě označím jako skrytý a budu jen já vědět, jak se jmenuje a budu ho spouštět ze složky. Akorát, že pak nebude fungovat nic, co ho využívá, ale to jsme pořád v účelovosti – nikdo tam neprovede nežádoucí změny.

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení