Menu

Tip pro Windows 10: kontrola integrity souborového systému

14.04.2022 09:30 | Radek Kubeš + Přidat komentář
Tip pro Windows 10: kontrola integrity souborového systému

Tip pro Windows 10: kontrola integrity souborového systému | foto: Clint Patterson/Unsplash

Při pádu systému Windows, stejně jako při nekorektním vypnutí či restartu počítače, může dojít k poškození systémových souborů. Po takových událostech je dobré systém prověřit.

Systémové soubory Windows se dají prověřit pomocí funkce "System File Checker", zkráceně sfc, která je součástí jejich výbavy. Pomůže vám zjistit, zda k nějakému poškození souborů nedošlo i ve vašem počítači.

Do vyhledávacího pole zadejte »cmd« a v pravé části okna nabídky »Start« klikněte na volbu »Spustit jako správce«. Otevře se vám okno příkazového řádku, zadáte do něj příkaz »sfc /scannow« a následně stisknete klávesu [Enter].

Provedení kontroly systémových souborů bude trvat několik minut a poté se budete moci podívat na výsledek. V ideálním případě by se měla zobrazit zpráva »Windows resource Protection did not find any integrity violations«. Pokud funkce sfc objeví případné chyby, automaticky je opraví.

systemfilechecker

Kontrola disku: pokud systémová funkce sfc objeví na pevném disku chyby, které nelze opravit, může to signalizovat zásadní problém. | Zdroj: Windows 10

Problém nastane, pokud sfc objeví poškozené systémové soubory, které nelze automaticky opravit. Výsledek se zapíše do souboru »CBS.log« a o nápravu se musíte postarat sami. Spusťte Windows 10 v nouzovém režimu a znovu použijte příkaz »sfc /scannow«. Pokud se stejná zpráva o chybách objeví znovu, můžete se pokusit nahradit vadné součásti soubory staženými pomocí služby Windows Update. Za tímto účelem zadejte příkaz »Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth«.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení