Menu

Vyfotografujte dokonale bouřku

12.11.2014 10:37 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Vyfotografujte dokonale bouřku

Vyfotografujte dokonale bouřku | foto: CHIP

Zachycení noční bouřky se zdá na první pohled téměř nemožné – záblesky na nebi jsou viditelné jen na zlomek vteřiny. V tomto případě je vhodný expoziční čas mezi 30 sekundami a minutou – v závislosti na frekvenci blesků. 

blesk-nahled

U některých fotoaparátů lze ručně nastavit začátek a konec expozičního času – to znamená, že expozice může skončit, jakmile dojde k blesku. Fotoaparát musí být samozřejmě během expozice co nejstabilnější. Proto doporučujeme postavit ho na stativ nebo alespoň na nějaký stabilní povrch. Fotoaparát byste měli vybavit širokoúhlým objektivem s ohniskovou vzdáleností od 16 do20 mm. Po západu slunce je vhodné nastavit clonu f/11. Pokud je jasnější noc, například když je úplněk, můžete fotografovat i s menším clonovým otvorem.

Máte-li na fotoaparátu nastavené automatické zaostřování, měli byste ho, pokud je to možné, vypnout. Případně můžete objektiv nastavit na nekonečno, protože jinak by se autofokus mohl snadno rozptýlit nějakými pohybujícími se objekty. Snažte se zbavit všech zbytečných zdrojů světla nebo jděte na místo, kde žádné nejsou, případně použijte sluneční kryt, aby se zabránilo vniknutí okolního světla do objektivu. Při fotografování ve dne je častým problémem přeexponování snímku. Nejjednodušším způsobem, jak tento efekt kompenzovat, je použít tzv. neutrální filtr. Pak můžete nastavit clonu na f/22 a prodloužit expoziční čas. V opačném případě budete potřebovat i trochu štěstí, abyste zachytili blesk během expozice. Po několika pokusech by se vám to ale mělo podařit. 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.