Menu

Apple pod palbou: EU chce podniknout kroky proti AppStore

30.04.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Apple pod palbou: EU chce podniknout kroky proti AppStore

Apple pod palbou: EU chce podniknout kroky proti AppStore | foto: zhang kaiyv/Unsplash

Uživatelé iPhonu si vždy mohli stahovat aplikace pouze prostřednictvím obchodu Apple App Store. Americký výrobce si ale za software třetích stran vždy vybírá třicetiprocentní podíl na tržbách. Tento model je už od roku 2019 pod palbou kritiky.

Po mnoha vyjádřeních nespokojenosti ze strany vývojářů chce EU nyní zřejmě podniknout právní kroky. Zásadní otázkou právního sporu je, zda lze sladit podmínky platformy Apple Store s právem v EU.

Vývojáři produktů, jako například hudební streamovací služby Spotify nebo vývojáři hry "Fortnite" z Epic Games, považují podíl na příjmech ve výši 30 % prostřednictvím nákupu v aplikaci za protisoutěžní chování. To se v případě Spotify týká zejména přímé konkurence, protože vlastní streamovací služba Apple Music takovou provizi neplatí.

Jak nyní informují s odvoláním na důvěrné informace Financial Times, Evropská komise to vidí podobně a zřejmě chce v nejbližších dnech podniknout právní kroky proti společnosti Apple z důvodu nekalé obchodní soutěže.

Apple: nákupy v aplikacích byly opakovaně sporným bodem

appstore

Pro Apple by zásah Evropské komise mohl mít závažné právní důsledky. | Zdroj: James Yarema/Unsplash

Další výtkou je, že kromě svého obchodního modelu Apple neumožňuje žádné další externí nabídky předplatného a dalších obchodních příležitostí. To bylo jádrem právního sporu se společností Epic Games: nabídla alternativní prodejní systém pro nákupy v aplikacích a společnost Apple ji v důsledku toho bez okolků vyhodila z obchodu App Store.

Vzhledem ke skutečnosti, že soudní řízení mezi Apple a Epic Games začne už brzy, mohl by zásah Evropské komise dostat Apple do nepříjemné situace. Zpráva od Financial Times ale neuvádí, na které konkrétní předpisy se Evropská komise zaměřila.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.