Menu
CHIP Speedtest

Datový teleport

25.07.2010 07:00 | Redakce Chip
Datový teleport
Pokročilé systémy vzdálené přítomnosti umožňují virtuálně přenést kohokoli třeba tisíce kilometrů daleko. Začíná být zbytečné se neustále fyzicky přesouvat sem a tam – je tak možné ušetřit čas, emise CO2 i peníze.

Možná není daleko doba, kdy se vás zaměstnavatel zeptá, zda byste raději pracovali tradičním způsobem v kanceláři, anebo byste využili možnosti práce z domova. Druhá jmenovaná alternativa má určitě své výhody – mohli byste strávit mnohem víc času s rodinou, nemuseli byste vstávat o hodinu dříve, abyste svou tělesnou schránku přemístili třeba několik desítek kilometrů, neprostáli byste spoustu času v kolonách a zácpách a večer byste se zase nemuseli složitě vracet domů. U mnoha společností, zejména těch zaměřených na ICT, se práce na dálku (teleworking, homeworking) stává stále častěji běžným modelem – lze tedy předpokládat, že v horizontu několika let se rozšíří od úzké technologické špičky směrem k široké základně běžného života. „Práci na dálku dnes již nic nebrání,“ tvrdí Petr Růžička ze společnosti Cisco systems. „Kromě naší mentality. Bohužel jsme stále tak trochu zaseklí na modelu, kterému já říkám ‚továrna‘. Jsme nastaveni na to, že ráno přijdeme do fabriky, tam nastartujeme stroj, začneme něco soustružit, ve čtyři odpoledne stroj vypneme a jdeme domů. Dnes už ale málokdo chodí do továrny, všichni pracují hlavou, a to tak, že něco tvoří nebo s někým komunikují. Máme přenositelnost všeho, VPN připojení, mobilu, notebooku. Jediné, co zavedení celé věci brání, je mentalita lidí, kteří jsou nastaveni na to, že v zaměstnání se pracuje a doma se nepracuje. To už neplatí – pracujeme takřka nonstop a naší ‚továrnou‘ se stal notebook, internet a mobilní telefon.“

Jako byste byli v Sydney

Masovému rozšíření práce na dálku až donedávna stály v cestě některé překážky. Tradiční komunikační prostředky, jako je e-mail, mobil či instant messaging, trpí z psychologického hlediska určitými nevýhodami, především tím, že přenášejí pouze zvuk a text, kdežto obraz ve většině případů schází. „Z toho důvodu například poměrně nerad používám telefon,“ říká Petr Růžička. „Do mobilu něco řeknete, a člověk na druhém konci spojení může řečené pochopit úplně jinak, než jste to mysleli. Chybí totiž neverbální řeč mého těla, gesta a mimika, které podle některých studií tvoří až 60 procent lidské komunikace.“

Širokopásmové připojení umožnilo protlačit skrze síť větší objem dat, je možné komunikovat i obrazem, takže koncept práce na dálku se přiblížil – existují systémy přenášející HD video a zvuk v reálném čase, bez jakéhokoli zpoždění a bez trhání. Řešení nazvané Telepresence sestává z jedné až tří velkoplošných obrazovek, zvukového systému a kamer. Video a zvuk přenášené prostřednictvím broadbandu vytvářejí dojem, že účastníci jsou skutečně přítomni v místnosti, ať už se nacházejí v Budapešti, Praze, Sydney, nebo v New Yorku. Systém  rozhodně není levnou záležitostí, instalace trvá sedm pracovních dní, v místnosti musí být promyšlené osvětlení i zvuk, aby nedocházelo k ozvěnám, a podobně. Komunikace s osobami na obrazovce probíhá v životní velikosti, přesněji řečeno ve zvětšení kolem 110 procent, aby vše působilo přirozeně.

Lékařské konzílium: S pomocí systému Health Presence mohou specialisté cokoli konzultovat s kolegy, kteří jsou vzáleni třeba tisíce kilometrů.
Lékařské konzílium: S pomocí systému Health Presence mohou specialisté cokoli konzultovat s kolegy, kteří jsou vzáleni třeba tisíce kilometrů.

Založit účet? To budete muset jinam

První pokusy o vytvoření teleprezenčního systému se datují do roku 1993, kdy byla založena první komerčně úspěšná společnost na tomto poli, příznačně nazvaná Teleport. Myšlenka „datové teleportace lidí“ však narážela na technické obtíže a nestala se příliš populární, dokud do tohoto oboru nevstoupily velké korporace jako Tandberg nebo Cisco. Právě druhá jmenovaná firma u svých zaměstnanců podporuje práci z domova, teleprezenci provozuje od roku 2006 a v současnosti má nainstalovaných 221 větších systémů po celém světě. Trocha statistických údajů: Za poslední čtvrtletí bylo ve společnosti Cisco uskutečněno 126 481 hodin meetingů, odhadem bylo ušetřeno 503 milionů dolarů a 271 tisíc tun CO2, protože teleprezenční systémy odbouraly nutnost častého cestování letadlem či autem.

„Možných příkladů využití teleprezence je velmi mnoho, jenom si je zatím neumíme představit,“ říká Petr Růžička. Petr Ryvola ze stejné firmy ho doplňuje: „Mám teď za sebou čerstvou zkušenost – byl jsem se synem v Anglii, který tam teď v září nastupuje na školu. Malé město, kousek od Durhamu. Přijdete tam a řeknete: Chtěl bych mu založit účet. A oni na to: Ježíšmarjá! A vy jste odkud? A on je kdo? Tak to budete muset asi do Darlingtonu.“ Kdyby byla banka vybavena teleprezenčním systémem, nebyl by problém se spojit s příslušným specialistou, vzdáleným třeba stovky kilometrů, a celou věc s ním v klidu probrat. V každé bankovní pobočce v malých městech samozřejmě nelze mít odborníky na všechno, stačil by však jeden teleprezenční systém, abyste mohli komunikovat s kýmkoli, třeba se specialistou na penzijní připojištění nebo na hypotéky.

WebEx: Pomoc při léčbě rozštěpu
Systémy vzdálené přítomnosti jsou užitečné i v medicíně – jak známo, kvalitních lékařů není nadbytek, a technologie umožňují jejich sdílení více pacienty. Při práci se systémem Health Presence na místě sestra pomocí přístrojů vyšetřuje pacienta, zadává údaje do zařízení a spolu s pacientem komunikují s lékařem na obrazovce. Jedná se o řešení vhodné například pro odlehlé venkovské oblasti, kde kvalitní zdravotní péče není dostupná.
Skutečná teleprezence však vyžaduje poměrně dobrou technologickou infrastrukturu, která neexistuje v rozvojových zemích. Z toho důvodu je zde vhodnější používat technologii WebEx (webová konference), kterou lze provozovat i na mobilních zařízeních, iPhonu, iPadu či BlackBerry. WebEx byl použit dr. Patrickem Byrnem při léčbě dětí s rozštěpem úst v Nikaragui. Kdyby léčba probíhala v USA, zdravotnický tým by zahrnoval plastického chirurga, pediatra, logopeda a další specialisty. V Nikaragui, kde tito experti nejsou k dispozici, vyšetření a následná rehabilitace probíhaly na dálku prostřednictvím WebExu. Léčba byla nad očekávání úspěšná.

Přijímací zkoušky hudebníků na dálku

Aplikací lze vymyslet nepřeberné množství, využití se nabízí třeba při výsleších vězňů – v tak obrovských zemích, jako jsou Spojené státy, by to znamenalo obrovskou úsporu peněz za cesty vyšetřovatelů. Lze si představit i nasazení při výzkumných marketingových rozhovorech, focus groups, kdyby bylo potřeba sehnat třeba třicet čtenářů počítačových časopisů z různých oblastí. Nedávno byl v tiskové zprávě publikován jeden ze zajímavých příkladů: Mezinárodní symfonický orchestr Southbank Sinfonia přijímal nové členy prostřednictvím technologie teleprezence. Přijímací zkoušky uskutečněné pomocí vzdálené přítomnosti umožnily účast nejtalentovanějších hráčů z Glasgow, Madridu, New Yorku a Aucklandu. Ti absolvovali patnáctiminutovou přijímací zkoušku, aniž by museli opustit svá domovská města, zatímco zkoušející seděli v centrále v Londýně.
Americká televizní společnost ESPN pak teleprezenci používá pro vysílání dění z mistrovství světa ve fotbale v Jihoafrické republice. Jejím prostřednictvím vysílá rozhovory s hráči, trenéry i fanoušky. Technologie pomůže ESPN zvýšit flexibilitu, rozšířit pokrytí a uspořit náklady oproti tradičním rozhovorům vedeným na dálku.

Pracujeme nepřetržitě a kdekoli

Podle Petra Růžičky už není příliš vzdálená doba, kdy se teleprezence a s tím související práce na dálku výrazněji rozšíří i v České republice. Již dnes pracujeme vždy a všude, což může na druhou stranu přinášet problémy s oddělením pracovního a soukromého života. „Když v neděli zapínám počítač, abych se podíval na mail, tuším, že to není úplně v pořádku – a stejně to dělám,“ říká Růžička. „Na druhou stranu mám ale mnohem větší svobodu – můžu zvolit, kdy budu pracovat a odkud, podle aktuálních možností a potřeb.“ A právě systémy teleprezence by mohly v brzké době přinést významné vylepšení našeho života a možnost strávit mnohem více času s rodinou.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení