Menu
CHIP Speedtest

Instalace Windows 7 UEFI

21.03.2013 06:20 | Redakce Chip
Instalace Windows 7 UEFI
Při pokusu o instalaci systému Windows 7 přímo z USB flash disku se vám v případě počítače s UEFI BIOS stane, že instalace neproběhne, protože není k dispozici UEFI mód. Je to proto, že při instalaci není na USB flash disku k dispozici UEFI bootloader.

Instalační program Windows 7 v režimu UEFI však pro svůj start bootloader potřebuje. Pokud na tento problém narazíte, můžete si sami vytvořit USB flash disk s podporou UEFI pomocí několika kliknutí myší. Než začnete, připravte si USB flash disk, který chcete mít bootovací a na který chcete umístit instalační soubory.

Vložte ho do USB portu a vyvolejte příkazovou řádku – stiskněte kombinaci kláves [Windows]+[R] a do řádky napište příkaz »cmd«. Pomocí příkazu »diskpart« spusťte nástroj Diskpart, který lze použít k vytvoření oddílu na explicitně zadané pozici na disku a k dalším činnostem. Seznam všech dostupných disků zobrazíte pomocí příkazu »list disk«. Podívejte se na seznam a zapamatujte si, jaké číslo má USB flash disk. Přejděte na tento disk pomocí příkazu »select disk ?«, kde „?“ je číslo vašeho USB flash disku (například 1).

Svůj USB flash disk snadno poznáte podle zobrazené velikosti. Poté použijte příkaz »clean«, kterým flash disk vymažete, a pomocí příkazu »create partition primary« na něm následně vytvořte nový diskový oddíl. Nový diskový oddíl vyberete pomocí příkazu »select partition 1«. Tento oddíl musíte nastavit jako bootovací, a to pomocí příkazu »active«. Následně pomocí příkazu »format fs=fat32 quick« naformátujete rychle disk souborovým systémem FAT32.

Dále je potřeba novému oddílu na USB flash disku přiřadit další dostupné písmeno pomocí příkazu »assign«. Nástroj Diskpart nakonec ukončíte pomocí příkazu »exit«. Poté je potřeba na USB flash disk zkopírovat instalační DVD s 64bitovou verzí systému Windows 7. Uděláte to pomocí příkazu »xcopy X:*.* /s/e/f  Y:«, kde písmeno „X“ musíte zaměnit za písmeno optického disku s vloženým instalačním DVD a kde písmeno „Y“ nahradíte písmenem přiřazeným vašemu cílovému USB flash disku. Dále je třeba zajistit, aby bylo možné instalovat systém na počítač s UEFI. Abyste to provedli, spusťte si Průzkumníka Windows, na USB flash disku přejděte do adresáře »efimicrosoft« a zkopírujte podsložku označenou »boot« do složky »efi«, tedy ve stromové struktuře o jednu úroveň výš.

Dále přejděte v Průzkumníku na DVD a najděte složku »sources«, kde je uložen soubor »install.wim«, což je archivní soubor, do kterého se dostanete například pomocí programu 7-ZIP. Až soubor »install.wim« otevřete, dostaňte se v rámci něj do složky »1Win dowsBootEFI«. Zkopírujte z této složky Bootloader »bootmgfw.efi« do složky »efioot« na USB flash disku. Přejmenujte soubor na »bootx64.efi«, aby ho UEFI BIOS rozpoznal. Tím je instalační USB s Windows 7 UEFI připravené.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání

Komerční sdělení