Menu

Možná se opravdu jednou vypravíme do světa našich předků: vědci dosáhli prvních úspěchů v cestování časem

08.03.2023 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Možná se opravdu jednou vypravíme do světa našich předků: vědci dosáhli prvních úspěchů v cestování časem

Možná se opravdu jednou vypravíme do světa našich předků: vědci dosáhli prvních úspěchů v cestování časem | foto: Ivan Diaz/Unsplash

Většina z nás se s problematikou cestování v čase setkala pouze na stránkách sci-fi románů. Vědci ale zřejmě dosáhli prvního významného pokroku a možná se jednou dočkáme toho, že lidé výpravy do minulosti skutečně podniknou.

Téma cestování v čase mají v oblibě nejen spisovatelé a filmaři. Způsoby jak na to zajímají i vědecké pracovníky. Nyní se se vědcům z Vídeňské univerzity a Institutu pro kvantovou optiku a informatiku (IQOQI) podařilo přimět jeden foton k cestování v čase. Své poznatky zveřejnili ve studii, kde popisují i metodiku.

Vědecký koncept lze zjednodušeně přirovnat k filmu nebo videu, které můžete přetáčet vpřed i vzad. Expertům se podařilo fotony přivést do předcházejících kvantových stavů, ale i do stavů budoucích. Přitom dokázali "přeskočit" mezistavy.

Foton cestuje časem: s lidmi to ale tak snadné nebude

ufo

Vědcům se podařilo foton vyslat na cestu časem. S lidskou posádkou to nebude tak jednoduché a zřejmě si ještě nějaký ten čas počkáme. | Zdroj: Karsten Bergmann/Pixabay

Ačkoliv se vědci shodují v závěru, že takových kvantových skoků by bylo možné dosáhnout i s většími částicemi, než jsou fotony, vyžadovalo by to obrovské úsilí. U tak komplexních bytostí, jakými jsou lidé, to ale bude trvat velmi dlouho. Pokud se to vůbec podaří.

Cestovatel v čase by se navíc musel nacházet v uzavřeném prostoru bez vnějších vlivů, což by přínos jeho cesty do jiného času zcela zničilo. Osoba by nemohla vstoupit do prostoru v jiném čase, ale musela by zůstat v uzavřeném systému.

Přesto se vědci shodují v tom, že tento objev má jeden velký přínos, a to v oblasti kvantových počítačů. Umožnil by totiž manipulaci se stavy qubitů v čase. Qubity jsou nejmenší výpočetní a informační jednotkou kvantového počítače. Je to jednotka kvantové informace, odvozená od jednoho bitu.

Na rozdíl od běžných bitů ale qubity mohou nabývat několika stavů současně. Prostřednictvím jejich "cestování v čase" by pak bylo možné napravit všechny vzniklé chyby.

Zdroj: Optica Publishing Group

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Rád bych se vrátil v čase a objal někoho

  To bych udělal moc rád.
  A kdyby šlo něco změnit byl by to bonus obětím by se změnil pocit a to by byl velký úspěch

  Reagovat na komentář

  Obrovský úspěch České republiky

  10 milionů lidí se podařilo přemístit o 50 let nazpět.

  Reagovat na komentář

  Reagovat na komentář

  Na ČVUT se to normálně učí… a ještě ti to vysvětlí s vtipem navrch…
  https://youtu.be/TSL3ymMZtj4

  Reagovat na komentář

  singularita

  Pod pojmem singularita si dnes ještě neumíme představit, co to znamená, něco jako vtěsnání všeho, hmoty, ale především znalostí a schopností do jediné základní entity, centra chcete-li, bodu tak malého, že vlstně neexistuje. No, a v případě těch schopností tam budou i ty, které zatím neumíme pochopit ani uchopit, tedy i těch, které jsou o cestování v čase. Neumíme si představit tu absolutní schopnost úplně všeho poznání, ani vtěsnání veškeré kosmické hmoty do jednoho bodu. Ale uvažujme o tom aspoň…

  Reagovat na komentář

  Napravování minulosti

  Čas vrátit neumí nikdo, ale následky minulých činů jistě.
  Kdyby to byla taková brnkačka, bylo by bezva zachránit moje mladší já před 20–25 lety před svými chybami a zachránit babičku, aby do části po slepicích nelezla, ať se tam nezklouzne. Potom v nemocnici umřela.

  Reagovat na komentář

  Reakce na Radka : Co sem pleteš Putina? Běž radši něco uvařit, ať tě starej nevyliská.

  Reagovat na komentář

  Ztrácet čas, to umíme… Dohadování se o pi*ovinách ničeho k ničemu. Veškeré úvahy, konspirační teorie o možnostech jak by vlastně šlo to co nejde, protože nejde to co by vlastně šlo,vnucený fanatizmus věřících kázajcím o tom v čem že to má vlastně zase prsty a do čeho se sere ten týpek co nám bez jeho svolení a víry v něj žádné „TIMETRAVELOVÁNÍ“ neumožní atd.atd atd. ,jsou obsahem komentářů,které je docela zajímavé číst, když se musely díky kvantové veličině holografiky přenést vesmírnou změnou jiné dimenze po časové ose budoucí jenž dávno teprve nastane a tím se střetli zde v průběhu planetárního času přítomného s pomocí vlivné neschopnosti a bezmoci boha ,kterou díky pevné víře zadržela mocná schopnost odlišného vnímání rychlosti času který bude včera probíhat pouze do budoucnosti… :-) TVL, to někomu nestačí si prostě jenom uvědomit že cestování časem kdyby jsme dobudoucna uměli, tak už o tom přece dávno víme a umíme??! Bože…

  Reagovat na komentář

  ..

  Reakce na Ivo sOur: Cože se píše dohromady. A těch chbyb tam a čárek co Vám tam chybí. Ve článku se nepíše nic o klasickém cestování v čase jak je známo z knih a filmů.

  Reagovat na komentář

  To je jasné

  Reakce na Pavel: trefa s chutí jsem se zasmál

  Reagovat na komentář

  Co že?!!!

  Tak proto se to naštěstí nestalo protože člověk tahá do vědy politiku nic méně v cestování časem není věda ale jednoduchá slovní úloha a ta mluví jasně nemůžeš se vrátit do minulosti jelikož by si tím narušil přítomnost nemohla by pak nastat budoucnost ze které by si přišel matika co tě ve škole nenaučí známá také jako rozum. Takže další desinformační text pro lidi kteří i když dosáhli určitého vzdělání mozek nemají dostali jen dar se něco naučit protože naučené funkuje

  Reagovat na komentář

  Pěkná pohádka

  Pěkná pohádka o cestování časem kdyby to existovalo Putin by nevyhrál volby v Rusku a nebyla by válka. Možná paralelním světě je Putin pouze ubohý sedlák nebo vězeň ale to nevíme a nikdy vědět nebudeme. Radka

  Reagovat na komentář

  To je jasné

  To je jasné uvnitř zeměkoule je ještě jedna mnohem větší než ta první

  Reagovat na komentář

  Case cestovani

  To bude bezva

  Reagovat na komentář

  Case cestovani

  To bude bezva

  Reagovat na komentář

  Váš názor...

  …je to váš názor,vaše pravda a nikdo vám to nebere Reakce na john.z:

  Reagovat na komentář

  Váš názor...

  …je to váš názor,vaše pravda a nikdo vám to nebere

  Reagovat na komentář

  Obrátit tok času nelze

  Obrátit tok času je stejný nesmysl jako perpetum mobile, na čemž se všichni vědci shodnou. Čas je samozřejmě naprosto relativní a v každém bodě prostoru může běžet různou rychlostí. Pokud se pohybujeme rychlostí světla tak se náš čas zastaví, kdežto v okolí všichni zestárnou a po zbrždění se my octneme v minulosti (nebo budoucnosti) těch co jsme znali, ale nedostaneme se před čas výchozího bodu. Čas se dá zpomalit nebo zrychlit, ale nedá se obrátit tok času.

  Reagovat na komentář

  Cestování časem a teorie paralelních vesmírů

  Reakce na Ondřej : Minulost už se sice stala, ale pokud bychom to spojili s teorii paralelních vesmírů, mohli bychom mít pocit „cestování v čase“ přechodem do jiného paralelního vesmíru, kdy by výchozím bodem v časové ose byl jiný bod než náš. Pokud by onen paralelní vesmír začínal 100 let před naším, průchodem do tohoto vesmíru bychom u měli najednou čas x + 100, tedy bychom měli pocit, ze jsme v budoucnosti o 100 let. Pokud by paralelní vesmír začínal 100 let po našem vesmíru, získali bychom průchodem do něj pocit, ze jsme o 100 let zpět oproti našemu času. V obou případech bychom vsak byli v jiném paralelním vesmíru a v ani jednom případě v našem.

  Reagovat na komentář

  Reakce na Eva :
  Asi máte strach aby někdo v minulosti nezjistil, jak to s tím Bohem vlastně bylo a kdo tu knihu legend (Bibli) vlastně napsal.

  Reagovat na komentář

  To se nikdy nestane

  To Bůh nikdy nedovolí. Stvořil všechno na zemi a pár nadšenců Boha nezastaví až se všemi jednou pro vždy udělá pořádek. Viz. Zjevení Janovo bible

  Reagovat na komentář

  Guma

  Reakce na Stanislav Mlčoch : O vesmíru vidím že víte kulový, s češtinou máte taky velký problémy.. proč sem lezete?

  Reagovat na komentář

  Chip.cz

  Čas je měření rotace planety Země a řídí se jim sistém na této planetě,taky den a noc při rotaci,je to záležitost čistě tékle planety Země a lidstva na Zemi,Když by ta rotace Země nebyla nebyl by ani pojem čas,čas ve skutečnosti neexistuje.Tak že cestovat časem taky nemůže jít.Vidím to spíše na cestování dimenzemi.

  Reagovat na komentář

  Paradoxy

  Než by se začalo cestovat v čase zpátky do minulosti, tak bych nejprve radši zajistil, aby nevznikaly žádné paradoxy (tím mám na mysli paradox zabití vašeho dědy či efekt motýlích křídel). Pokud by existovaly různé paralelní světy, kde vaše nové skutky v minulosti nebudou mít vliv na váš současný život, tak bych to rád s chutí udělal.

  Buďme ale realisti. Ještě hodně dlouho člověk časem cestovat nebude (aspoň v našem životě). Ale jinak super informace.

  Reagovat na komentář

  Takže dobrý

  Takže dobrý pokud se to na Ukrajině posere a bude válka tak se jen někdo vrátí a učiní to nejpodstatněji aby jsme přežili. Kdo ví jak to bylo za 2 sv války. Dobry SCI-FI ale proč ne už bylo málo momentů k vyhlazení života ;-)

  Reagovat na komentář

  rozmluva Dolfovi

  Reakce na Hanza: Asi by si to chtělo přečíst Mein Kampf. Takže bych ho jako mladého hledal Rakousku. Přinejlepším by jste si mohli popovídat. V Německu už je to naprosto bez šance.

  Reagovat na komentář

  asi by to nešlo

  Reakce na Jirka: já to chápu ale tak, že je (obtížně) možné prohlížet od_našeho_svě­ta_izolovaný objekt v jeho časové ose, nikoliv obráceně. Ale i tak se mi to nezdá, pokud je to skutečnost, pak asi platí holografický princip nebo něco takového.

  Reagovat na komentář

  Einsteinova teorie

  Einsteinova teorie v cestování časem zní ČASEM CESTOVAT LZE ALE POUZE VPŘED NIKOLIV ZPĚT PROTOŽE MINULOST UZ SE STALA A CO SE STALO UZ NELZE ZMĚNIT a kdyby to šlo tak stejně zničí vesmír to si myslím já hele

  Reagovat na komentář

  mám návrh na prvního lidského Qubita

  Putin.

  Reagovat na komentář

  Předvídání budoucnosti.

  Dobrý den, to můžete udělat i dnes, stačí se pomodlit a získat dar proroctví od Stvořitele:-)

  Reagovat na komentář

  Jo, to bude výtečné

  Podíval bych se jaká čísla vyjdou v loterii a honem hupky zpět je vsadit. Taky bych se podíval do roku 1940 a rozmluvil Dolfovi, aby příští rok neblbl, kdyby neposlechl, dal bych mu rovnou do držky na konečnou.

  Reagovat na komentář

  Cestování časem

  Reakce na honza: To by bylo bezva, jen škoda, že nemůžeš vyjít z uzavřeného prostoru. Skočil bych si nakoupit do Pramenu v roce 1975 a honem zpátky domů. Donesl
  bych si taky v kanystru benzin za 3 kačky litr a další věci.

  Reagovat na komentář

  Vlastní zážitek z cesty do budoucnosti

  Na jedné nejmenované svatbě jsem tak radostně slavil, až jsem se probudil následující pondělí. Pd té doby jsem cestování v čase opustil.

  Reagovat na komentář

  Proč člověka?

  Ani bych se nezaměřoval na člověka, ale spíš na přenos nějakého paměťového zařízení, které dovede nahrát obraz a zvuk. Ovšem toho se nedožijeme.
  Nakonec by to mohlo být i nebezpečné, protože by nás to mohlo donutit k přehodnocení daných „pravd“ a to by se mnohým nemuselo líbit.

  Reagovat na komentář

  Cestování časem do budoucnosti vymysleli už před staletími na Moravě. V pátek večer vlezete do sklípku a najednou je neděle…

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení