Menu

Narozeniny jedné legendy: tomuto telefonu už je 23 let

16.05.2023 09:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Narozeniny jedné legendy: tomuto telefonu už je 23 let

Narozeniny jedné legendy: tomuto telefonu už je 23 let | foto: Isaac Smith/Unsplash

Měli jste ji také? Pokud ano, je to už pěkných pár let. Někdejší finský výrobce mobilů uvedl na trh model Nokia 3310 a stal se z něj bestseller.

Legendární Nokia 3310 letos slaví 23. narozeniny. Akumulátor, který díky nenáročnému displeji i při stavu "nízké úrovně nabití" stále udržel telefon v chodu dalších 24 hodin, je důkazem dnes neznámé délky běhu mobilu bez nutnosti dobíjení.

Nokia 3310 byla nejen robustní a odolná, ale měla i spoustu dalších funkcí, které mohou ocenit je ti, kdo tento model kdysi používali.

Jon Erlichman, moderátor zpráv Bloombergu, sdílel obrázek telefonu na Twitteru a dodal: "Nokia 3310 byla uvedena před 23 lety. V té době měla desetkrát vyšší hodnotu než Apple."

Příběh úspěchu Nokie 3310

twitter(1)

Skutečná klasika mezi mobilními telefony: Nokia 3310 | Zdroj: Twitter/Jon Erlichman (@Jon Erlichman)

Nokia prodala 126 milionů kusů tohoto telefonu, což je dvacetinásobek celkového počtu prodaných kusů prvního iPhonu. Pokud si aktivní telefon vezmete do ruky, je to skutečně jako návrat do starých časů. Tehdy byl tento telefon všudypřítomný – se svými typickými tlačítky, které po svém stisku vydávaly klasický zvuk kliknutí, hrou Snake II a akumulátorem, který vydržel týden bez dobíjení.

Při nechtěném pádu mobilu jste se nemuseli obávat poškození. Nokia 3310 byla známá svou robustní konstrukcí. Někteří uživatelé dokonce vtipkovali, že je neprůstřelná.

Samozřejmě šlo jen o vtip. Přestože byl telefon průběžně přepracováván tak, aby vyhovoval aktuálním potřebám uživatelů, doposud je synonymem pro odolnost, výdrž akumulátoru a kompaktnost provedení.

Devět faktů o Nokii 3310, které málokdo věděl

1. Dostupnost výměnných pouzder: Nokia 3310 měla výměnná pouzdra, která uživatelům umožňovala přizpůsobit vzhled telefonu.

2. Předinstalované vyzváněcí tóny: Nokia 3310 byla jedním z prvních telefonů, které nabízely různá předem nahraná vyzvánění. Nejznámější z nich bylo klasické vyzvánění Nokia.

3. SMS hra "Space Impact": kromě oblíbeného hada měla Nokia 3310 ve výchozím nastavení instalovanou také hru "Space Impact", ve které jste museli bojovat s vesmírnými loděmi.

4. Dedikované profily: Nokia 3310 měla vyhrazené profily, pomocí kterých bylo možné rychle přepínat mezi různými nastaveními, jako je „tichý“, „hlasitý“ nebo „vibrace“.

5. Infračervené rozhraní: Nokia 3310 byla jedním z prvních mobilních telefonů, které měly infračervené rozhraní. To umožnilo bezdrátově vyměňovat data s jinými zařízeními: například kontakty, obrázky nebo hudbu.

6. Rozšiřitelná paměť: i když bylo vnitřní úložiště Nokie 3310 omezené, šlo jej rozšířit pomocí paměťové karty. To poskytlo více prostoru pro zprávy, obrázky a vyzváněcí tóny.

7. Převodník kurzů a kalkulačka: Nokia 3310 nabízela užitečné funkce jako převodník měn a kalkulačku.

8. Uživatelsky nastavitelný spořič obrazovky: displej telefonu jste si mohli přizpůsobit vlastními obrázky nebo animacemi. Byl to skvělý způsob, jak si mobil individualizovat.

9. Odolnost: Nokia 3310 byla známá svou mimořádnou odolností. Mnoho uživatelů uvádí, že jejich Nokia 3310 fungovala perfektně i léta, a to i když opakovaně utrpěla několik pádů.

Zdroj: TwitterTheTechOutlook

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Dezinformace

  Proboha, proč píšete takový nesmysly, jako že měla 3310 infraport nebo slot na paměťové karty? Viděli jste ten telefon vůbec někdy? Jsou to teda ty fakta které opravdu málokdo věděl? A to, že měla výměnné kryty ale fakt není nijak málo známý fakt, možná je to jedna z vlastností, který jsou pro 3310 nejvíc typické…ale jestli článek psalo chatgpt tak to ještě tak zlý neni…

  Reagovat na komentář

  Reakce na Machač Štěpán: Určitě. Koupil jsem i tu moderní 6310 co ta čínská Nokia dneska vyrábí a kvalita je někde jinde a dost dole. Občas se na Ebay dá sehnat orig. zabal. Nokia ,Ericsson nebo Motorola z těchle časů . Musím říct že jsem si měl koupit spíš tohle. Tahle trojka byla v tý době absolutně nezničitelná. Ericssony T65, R310 , Timeport, 6210, 6310 absolutní poctivky.

  Reagovat na komentář

  Reakce na Vladimír Kusyn : Kámo v devadesátejch asi ne.

  Reagovat na komentář

  Nokia 3310 neměla infraport. Ten měla 6110, 6210, 7110. Dal se přes něj hrát Snake 2, klidně mezi 7110 a 6210. Hrávali jsme to cestou do skoly v plnym autobuse lidí stojmo (7110 vyhrávala, na nárazy vydržela víc díky anténě).3310 pocho­pitelně nepodporovala pam.karty. S tím přišla až 3650, sestřička první S60 7650. Pam. karty neměla ani moje 5510 a ta uměla v roce 2001 přehávat AAC. Disponovala jednoduše gentlemanským uložištěm 64 MB. Ani nevím co bych si na ni do 3310 ukádal. Fotky v Rawu??V té době byl největí nátěr Playstation 1, kde měla hra cca 400 MB a Batman byl v tý době George Clooney.Jeez lidi.

  Reagovat na komentář

  Je to těžké

  Když ono je to těžké s tím, že ti redaktoři většinu článků někde najdou na gůglu a proženou jen překladačem a nečtou je a hned zvejňují. Nebo druhá půlka radaktorů v životě tu věc, o které píšou ani neviděli a chtějí být zajímaví Tady se přikláním k tomu překladači. Dost mě mrzí, že k tomu dochází. Z jejich strany je to hodně odfláknutá práce, ale zase mají hotový jeden kus. Jeden článek. Je to smutný a o to vív mě to vytáčí. Je těžké najít kvalitní články, ve kterých by nebyly do očí bijící nesmysly.

  Reagovat na komentář

  Super

  Jo a dodnes jí mám schovanou a stále funguje

  Reagovat na komentář

  Super

  Super telefon,na horách vypadl z batohu jak jsem jel na kole.Pospira, složil koupil nový kryt a fungovalo dali.I vyprání v pračce vydržel .Jen stačilo vysušit na topení

  Reagovat na komentář

  Nokia vs Honor

  HONOR:nový mobil
  NOKIA:staré cvrlátko

  :-)

  Reagovat na komentář

  ???

  Body 5. a 6. sú bludy, nič z toho 3310 nemala.

  Reagovat na komentář

  NOKIA 3310 !!!

  Firemní mobil v devadesátých létech! Naprostá spokojenost , přežila i pár pádů na chodník !

  Reagovat na komentář

  NOKIA 3310

  Také jsem ji měl. Dostal jsem ji od dcery, která si pořídila něco lepšího. Pro mne byla úplně v pohodě. Ani dnes nemám, a nechci, žádný dotykový telefon.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení