Menu

Obrovské vítězství Tesly – podle soudu nezpůsobil její autopilot nehodu

24.04.2023 13:43 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Obrovské vítězství Tesly – podle soudu nezpůsobil její autopilot nehodu

Obrovské vítězství Tesly – podle soudu nezpůsobil její autopilot nehodu | foto: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Porota kalifornského státního soudu v pátek přisoudila společnosti Tesla vítězství. Rozhodla, že funkce autopilota automobilu neselhal v provozu. Jde zřejmě o první soudní proces související s nehodou, do níž byl zapojen částečně automatizovaný řídicí software.

Justine Hsuová zažalovala společnost Tesla u vrchního soudu okresu Los Angeles v roce 2020 s tím, že technologie Autopilot společnosti Tesla v jejím Modelu S nefungovala správně a způsobila, že vůz vybočil do středového dělícího pásu silnice tak rychle, že neměla čas zareagovat. V žalobě se uvádí, že při nehodě v červenci 2019 se nesprávně aktivoval airbag, což "způsobilo četné zlomeniny čelisti Hsu a ztrátu několika zubů".

Hsuová v žalobě uvedla, že podstoupila tři operace a nadále vyžaduje lékařské ošetření. "Kvůli selhání systému Autopilot a nesprávnému použití airbagů utrpěla žalobkyně Hsu vážná zranění, která vyústila ve zlomenou čelist, vylomené zuby a četná poranění obličeje, rukou a nohou," uvádí se v žalobě.

Hsu požadovala odškodné přes 3 miliony dolarů, zatímco Tesla argumentovala tím, že "Hsu používala autopilota v městských ulicích, přestože uživatelská příručka Tesly před tím varuje", uvádí agentura Reuters. Kromě toho, že porota zamítla tvrzení Hsuové ohledně Autopilota a nepřiřkla ji ani dolar odškodného, zjistila také, že airbag neselhal a že jí Tesla úmyslně neopomněla sdělit fakta," napsala agentura Reuters.

Po vynesení rozsudku porotci agentuře Reuters sdělili, že Tesla jasně upozornila, že software pro částečně automatizovanou jízdu není samočinný systém a že na vině je rozptýlení řidiče. "Tento případ by měl být pro majitele vozů Tesla varováním: nemohou se příliš spoléhat na autopilota a musí být opravdu připraveni převzít kontrolu a Tesla není samořídicí systém," řekl Ed Walters, který vyučuje kurz o autonomních vozidlech na Georgetown Law. Akcie společnosti Tesla v pátek posílily o 1,3 % a uzavřely na 165,08 USD.

Očekává se, že Tesla bude čelit dalším soudním sporům kvůli své technologii automatického řízení. "Když jde o smrtelné nehody, a to na dálnicích, může být pohled poroty odlišný," řekl Raj Rajkumar, profesor elektrotechniky a počítačového inženýrství na Carnegie Mellon University. "Tesla sice tuto bitvu vyhrála, ale válku může nakonec prohrát," řekl s tím, že lidé si uvědomují, že technologie Tesly "má daleko k tomu, aby se stala plně autonomní", navzdory Muskovým opakovaným slibům v průběhu let.

Zdroj: Reuters

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení