Menu

Zahraniční platby v rámci EU se výrazně zjednoduší: a v některých případech budou zdarma

24.05.2023 07:46 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Zahraniční platby v rámci EU se výrazně zjednoduší: a v některých případech budou zdarma

Zahraniční platby v rámci EU se výrazně zjednoduší: a v některých případech budou zdarma | foto: Jonathan Cooper/Unsplash

EU připravuje možnost okamžitých zahraničních plateb. Pokud navrhovaná změna projde i v jednotlivých zemích EU, budou také zrušeny dodatečné náklady za převody peněz mezi jednotlivými zeměmi. Bankovní transakce by se měly zjednodušit a zrychlit.

Země EU chtějí, aby spotřebitelé mohli v rámci Evropské unie převádět peníze a provádět platby v průběhu několika sekund. Také bez dalších bankovních nákladů.

Novinka byla oznámena v pondělí tento týden. Podle předložených nových pravidel by banky, které nabízejí standardní převody v eurech, měly do budoucna nabízet také okamžité převody v euro měně. Pokud by si za tyto služby účtovaly poplatky, neměly by být vyšší než poplatky účtované za standardní převody.

V nejnověším návrhu se také uvádí, že okamžité převody by lidem měly umožnit peníze posílat do deseti sekund, "i mimo pracovní dobu, a to nejen v rámci domácího převodu, ale také do jiného členského státu EU".

Okamžité převody v eurech bez dodatečných nákladů sníží omezení spotřebitelů

payment

Takzvané instantní platby v eurech by měly být realizovány do deseti sekund, a to i zcela mimo pracovní dobu banky. | Zdroj: ijeab/Freepik

Nová pravidla by navíc zlepšila strategickou autonomii evropského hospodářského a finančního sektoru. Pomohla by snížit nadměrnou závislost na finančních institucích a infrastrukturách ze třetích zemí.

Nová pravidla by se vztahovala na 27 států EU, a dále Norska, Islandu a Lichtenštejnska. Rychleji by mohla být zavedena v zemích, které používají euro. Pro banky nebo jiné poskytovatele platebních služeb mimo eurozónu bude platit postupné období zavádění.

Návrh pravidel ještě čeká schválení Evropským parlamentem, kdy by mělo dojít ke shodě na konečném znění textu.

Zdroj: Evropská rada

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení