Menu

Tři ze čtyř prodávaných mobilů obsahují citlivá data

23.05.2016 11:01 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Tři ze čtyř prodávaných mobilů obsahují citlivá data

Tři ze čtyř prodávaných mobilů obsahují citlivá data | foto: CHIP

Většina Čechů je při prodávání mobilů neopatrná. Posílají s nimi totiž i svůj osobní a někdy citlivý obsah. Tři čtvrtiny použitých mobilů v sobě mají nesmazané fotky, kontakty, SMSky nebo maily.  

Nejčastějším nesmazaným obsahem jsou fotky, ale někteří zákazníci v přístroji nechají prakticky všechno. Vyplývá to z údajů služby Aukrobot, která od zákazníků vyzvedává různé zboží, včetně mobilů, kompletně je připraví na prodej, najde kupce na Aukro.cz a prodejci pak pošle peníze.

Jsou zákazníci, kteří sice provedou reset do továrního nastavení, ale zapomenou zformátovat microSD kartu, na které nejčastěji zůstanou právě fotky nebo videa. Na některých telefonech zůstanou uložené dokonce i výpisy z účtů, certifikáty pro banku, důležité kontakty nebo přístupy k emailovým účtům a mnoho dalších citlivých dat. Všechny telefony, které projdou prodejem přes Aukrobot, jsou odborně vyčištěny a prodány bez jakýchkoli údajů předchozího majitele.

V českých bazarech a aukčních portálech se aktuálně mohou nabízet celkem stovky tisíc až jednotky milionů mobilů. Od roku 1996, kdy začala fungovat první tuzemská mobilní síť, si lidé v České republice koupili přes 40 milionů mobilů. V roce 2014 počet prodaných telefonů poprvé přeskočil 3 miliony. Vyplývá to z čísel společností GfK a Gartner.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení