Menu

Týká se to také iPhonů a Samsung Galaxy: miliony zařízení mohou být bez internetu

11.10.2021 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Týká se to také iPhonů a Samsung Galaxy: miliony zařízení mohou být bez internetu

Týká se to také iPhonů a Samsung Galaxy: miliony zařízení mohou být bez internetu | foto: ijmaki/Pixabay

Některé smartphony, konzole nebo smart TV by mohly mít problém s připojením k internetu. Důvodem je zastaralý certifikát. Dá se s tím něco dělat?

Let's Encrypt, pravděpodobně největší vydavatel digitálních certifikátů, upozorňuje uživatele smartphonů a dalších zařízení, která se často připojují k internetu: od 30. září už není k dispozici certifikát "IdentTrust DST Root CA X3".

To by mohlo znamenat, že mnoho zařízení, ke kterým patří mobilní telefony, ale také počítače, konzole nebo technika z kategorie internetu věcí, by poté mohlo mít značné problémy s připojením k internetu. Píše o tom mimo jiné Yahoo ve svém příspěvku "Millions of old phones, laptops, and smart gadgets could stop working later this week for a weird reason".

Celá věc se týká také iPhonů se systémem iOS 9 anebo nižším a smartphonů s Androidem 2.3.6 a staršími verzemi. Kromě těchto zařízení se s problémy mohou setkat i uživatelé systému Windows XP a předchozími verzemi, a majitelé herních konzolí Sony PS3, PS4 nebo Nintendo 3DS.

Zařízení, mezi která patří iPhone, Samsung Galaxy, PS4 a mnoho dalších ztratí přístup k internetu?

iot

Mnoho uživatelů se možná brzy na svých zařízeních bude muset obejít bez připojení k internetu. Nebo přejít na modernější verze. | Zdroj: Sebastian Scholz (Nuki)/Unsplash

Podle bezpečnostních expertů by se to mohlo týkat zařízení, která byla uvedena na trh před rokem 2016, a také všech "gadgetů", které mají ve svém názvu slovo "smart". Patří k nim kromě zmíněných smartphonů a herních konzolí také televizory, žárovky, ledničky a další chytrá zařízení, používaná v domácnosti. Zatím není jasné, jak rozsáhlý problém to nakonec bude, ale je jasné, že v určitém okamžiku někde něco přestane fungovat.

Velcí výrobci, jako například Apple, Google, Sony a Microsoft, o problému vůbec nemuseli vědět, a proto uživatele na vypršení platnosti certifikátu neupozornili. Je proto obtížné posoudit celkové důsledky.

Jakým způsobem se dá celá věc řešit

Jsme u aktualizací: pokud máte starší zařízení, pro které ale výrobce ještě stále poskytuje aktualizace, je dobré je urychleně provést. Některé chytré televizory nebo mobilní telefony lze snadno novým certifikátem opatřit.

To ale funguje pouze v případě, kdy jsou zařízení kompatibilní s novým certifikátem. Není to už možné například na počítačích Mac se systémem macOS 10.12.0 a starších. Nový certifikát už nemohou získat ani iPhony a iPady s iOS 9 a starším, konzole PS4 s firmwarem 5.00 a starším, a počítače s Windows XP Service Pack 2.

U ještě starších zařízení, jako například PS3, je stále sporné, zda byly potřebné aktualizace provedeny v rámci posledních instalací, které se ještě provedly. Pokud se vyskytnou problémy, výrobci se k nim případně vyjádří. Pokud už zařízení nejsou podporována, zbývá jediné řešení, a to zakoupit nové.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  XP

  Reakce na Jenda: To jako fakt, že ještě nějakém mongol jede na XP?

  Reagovat na komentář

  Pripojeni

  No tak já si myslím ze už snad má Ps3 nebo Windows Xp jen málo lidí ale chudáci kdo vlastní PS 4 budou muset hrát Offline horší to bude u Xboxu One tam téměř vůbec nejde hrát bez připojení k internetu tam je potřeba být přihlášen k účtu.

  Reagovat na komentář

  Reálně se to třeba u win XP projeví tak, že prohlížeč Chrome začne tvrdit že je špatně čas nebo že stránka je nebezpečná a v žádném nastavení vám nedovolí uvedené stránky zobrazit. Naštěstí existuje Mozzila Firefox, kde lze dát stránkám i trvalé výjimky a tak fungovat dál. Řeším to už 10 dnů, dky postupně zmizely všechny stránky z Chrome a to jak v XP tak ve Win7 a fascinuje mne, že toto je první článek po deseti dnech totálních problémů, který osvětluje o co jde, nejdříve jsem myslel, že jde o problém v TLS, ale doinstalace nic neřeší. Nicméně všechna média jsou plná blbostí a takto zásadní věc má deset dnů zpoždění, na Seznam.cz přišel problém hned 3.10.2021 že se v Chrome přestal ukazovat a tvrdilo to že jde o nebezpečnou stránku. A ticho po pěšině déle než týden.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení