Menu
CHIP Speedtest

Týká se to uživatelů Androidu i iOS: tyto aplikace bezostyšně špehují

11.03.2020 18:15 | Jiří Palyza
Týká se to uživatelů Androidu i iOS: tyto aplikace bezostyšně špehují

Uživatelé chytrých telefonů se musí o svá data neustále starat, zvlášť pokud používají populární aplikace VPN na zařízeních s Androidem nebo iOS. Několik z nich shromažďuje data na pozadí a špehuje.

V dnešní době mají pro mnoho společností data o uživatelích doslova cenu zlata a uživatelé se stávají bez nadsázky těženou surovinou. Díky vyhodnocování chování uživatelů je možné personalizovat reklamu, odhadovat chování trhu a zákaznické trendy, a také získat zpětnou vazbu prostřednictvím názorů na produkty. Poté co se v loňském roce začaly objevovat případy, kdy se uživatelé chytrých telefonů museli více starat o svá data (např. ohlášení úniku dat o 218 milionech uživatelů herního vývojáře Zynga ), problém nyní přechází do dalšího kola.

Známá analytická platforma pro technologické vývojáře a investory, Sensor Tower, tajně shromažďovala informace o milionech uživatelů, kteří si nainstalovali populární aplikace VPN a ad-block pro mobilní platformy Android a iOS. Oznámil to server BuzzFeedNews, který zjistil, že tyto aplikace, které nezveřejňují ani nezobrazují poskytování uživatelských dat produktům Sensor Tower, mají více než 35 milionů stažení.

Jde o následující čtyři aplikace:

  • Free and Unlimited VPN
  • Luna VPN
  • Mobile Data
  • Adblock Focus

Android a iOS: jak získávají VPN uživatelská data

vpnspy

U výše zmíněných aplikací pro smartphony se doporučuje zvýšená opatrnost.

V průběhu instalace se VPN aplikace dotazují uživatele, zda mohou instalovat root certifikát, malý soubor, který umožňuje jeho vydavateli přistupovat k veškerému informačnímu toku a datům, které se vyměňují prostřednictvím telefonu. Zatímco uživatelé se spoléhají na to, že jde o garanci aplikace, certifikát slouží pouze ke shromažďování anonymizovaných dat. Společnost Sensor Tower údajně použila tato data pro své vlastní produkty, které používali vývojáři a různé společnosti. Uvádí se, že se zaznamenávaly především informace o oblíbenosti aplikací, jejich použití a ziscích, které přinesly.

Mezitím Sensor Tower sám odstranil některé aplikace z platforem stahování pro iOS a Android. Další z nich jsou momentálně v procesu odstraňování. Společnost zdůrazňuje, že sledovaná a shromažďovaná data by neměla obsahovat žádná hesla, uživatelská jména, ani jiné citlivé informace. Přesto, pokud máte některou ze zmíněných aplikací na svém telefonu, doporučujeme ji preventivně odstranit.

Mohlo by vás také zajímat: Chyba WiFi čipů ohrozila komunikaci více než miliardy zařízení 


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení