Menu

Umělá inteligence by mohla pomáhat kybernetickým zločincům

10.01.2023 17:00 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Umělá inteligence by mohla pomáhat kybernetickým zločincům

Umělá inteligence by mohla pomáhat kybernetickým zločincům | foto: Zdroj: vygenerováno v Dall-E 2

AI, tedy umělá inteligence, umí skvěle překládat, ale na přání i napsat text, nebo dokonce něco naprogramovat. Toho by mohli zneužít kybernetičtí zločinci.

Výzkumný tým společnosti Check Point varuje, že by hackeři mohli použít chatbota OpenAI ChatGPT a také OpenAI Codex k cíleným kybernetickým útokům. Check Point mimo jiné otestoval, že pomocí chatbota lze vytvořit věrohodně znějící phishingový e-mail se škodlivým kódem. Tento příklad by měl sloužit jako upozornění na možná rizika, která nové technologie umělé inteligence přináší, protože mají potenciál výrazně změnit prostředí kybernetických hrozeb.

chatbot(1)-nahled

OpenAI ChatGPT jsme pro zajímavost v angličtině požádali, aby napsat e-mail od fiktivní firmy Host4U a požádal příjemce o otevření přílohy. | Obrázek: rozhraní OpenAI ChatGPT

Pomocí chatbota ChatGPT lze například vytvořit phishingový e-mail s přiloženým excelovým dokumentem obsahujícím škodlivý kód. A pokud by útočníci vše propojili s kódem vytvořeným pomocí OpenAI Codexu, bylo by možné vše použít k jednoduchému a přitom efektivnímu útoku.

Stačilo by ChatGPT požádat o vytvoření zprávy napodobující hostingovou společnost, následně o zdokonalení zprávy a vytvoření podvodného e-mailu se škodlivou excelovou přílohou a požádat o vytvoření škodlivého VBA kódu umístěného v excelovém dokumentu. Kdokoli s minimálními prostředky a nulovými znalostmi v oblasti kódu může snadno vytvořit hrozbu podle svých představ.

Zdroj: ForbesThe Register

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení