Menu

Uživatelé Androidu pozor: nebezpečný malware Sharkbot může provádět i bankovní převody

12.09.2022 11:10 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Uživatelé Androidu pozor: nebezpečný malware Sharkbot může provádět i bankovní převody

Uživatelé Androidu pozor: nebezpečný malware Sharkbot může provádět i bankovní převody | foto: Sora Shimazaki/Pexels

Bezpečností výzkumníci opět objevili na platformě Google Play aplikace, které obsahují nebezpečný malware. Pomocí triku dokonce provádí bankovní převody na jméno uživatele.

Už dříve se na internetu objevily informace o tom, že se na platformě Obchod Play šíří malware s názvem Sharkbot. Maskuje se jako antivirové aplikace. Po instalaci na smartphone získá škodlivý kód přístup do zařízení manipulací s přístupovými funkcemi. Útočníci tak mohou na napadených zařízeních provádět v podstatě libovolné akce.

Google mezitím dotčené aplikace z Obchodu Play odstranil. Pokud je ale máte na svém smartphonu instalované, je nejvyšší čas je okamžitě odstranit a do té doby raději vůbec neotevírat. Podle nejnovějších informací jsou postiženy tyto dvě aplikace:

– Mister Phone Cleaner
– Kylhavy Mobile Security

Nebezpečí pro uživatele Androidu: malware Sharkbot může provádět i bankovní převody

Malware Sharkbot zřejmě získal aktualizaci. V nejnovější podobě škodlivý software umí krást některé soubory cookie a předávat je kybernetickým zločincům, kteří jsou v pozadí. Je to rizikové zejména pro uživatele aplikací mobilního bankovnictví. Pokud se přihlásíte na napadeném zařízení, dojde ke kompromitaci údajů a ovládnutí účtu prostřednictvím odposlouchávání tzv. "session cookie".

Kromě toho může Sharkbot zachytávat také textové zprávy, což je nebezpečné z hlediska ověřování přístupů. V některých případech jsou útočníci také schopni provádět bankovní převody, které mohou být pro oběti velmi drahé. Obě postižené aplikace doposud vykazují 60 tisíc stažení. Nejde tedy o nijak masovou záležitost, ale z hlediska míry rizika je dobré to vědět.

Zdroj: Bleeping Computer

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení