Menu

Uživatelé o tom ani neví: aplikace Google tajně sdílejí jejich data

24.03.2022 08:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Uživatelé o tom ani neví: aplikace Google tajně sdílejí jejich data

Uživatelé o tom ani neví: aplikace Google tajně sdílejí jejich data | foto: Kai Wenzel/Unsplash

Není žádnou novinkou, že Google analyzuje velké množství uživatelských dat. Nyní ale vyšlo najevo, že informace odesílají na servery společnosti bez souhlasu uživatelů také aplikace Google Telefon a Google Zprávy.

Obě zmíněné aplikace jsou u mnoha uživatelů Androidu velmi oblíbené. Jak ale na základě svého výzkumu informuje Trinity College Dublin, tyto dvě aplikace pravidelně odesílají data na servery Googlu bez vědomí uživatelů.

Podle sdělení Douglase J. Leitha, profesora informatiky, který studii provedl, jsou mimo jiné sdílena tato data:

– SHA Hash každé jednotlivé zaslané zprávy,
– telefonní čísla všech zpráv a hovorů,
– časový záznam všech zpráv a hovorů,
– doba trvání všech hovorů.

Tyto údaje lze jednoznačně přiřadit.

Google tajně shromažďuje data: údajně to je nezbytné pro lepší "uživatelskou zkušenost"

googlemessages

Aplikace Zprávy a Telefon společnosti Google odesílají data na její servery bez vědomí uživatelů. | Zdroj: William Hook/Unsplash

Většina informací jsou pouhá metadata, jejichž shromažďování a vyhodnocování je dnes už standardem. Problematické je ale zejména předávání hashe zpráv. Podle Leigha by tak Google mohl zjistit obsah zasílaných sdělení.

Samotný Google tvrdí, že hash je potřebný k odhalení chyb při přenosu. Zbytek slouží ke zlepšení uživatelského komfortu a zamezení šíření spamu. Bez ohledu na účel shromážděných údajů může být tento postup, kdy uživatelé nejsou informováni o činnostech Googlu, v rozporu s GDPR. Je možné, že internetový koncern bude muset v blízké budoucnosti provést vylepšení.

Zdroj: Privacy Of Dialer And SMS Apps

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Aha, a jak přesně fungují aplikace Zprávy a Telefon společnosti Google na iPhone, který máte na obrázku?

  Reagovat na komentář

  Houby

  Reakce na Daniel: To korpofašounské špehování odsouhlasil každý uživatel v podmínkách při zřizování služby. Je potřeba si uvědomit, že máte všechny tyto služby zdarma. Rádoby zdarma – někdo to ale zaplatit musí, a když ne penězi přímo, tak daty, která „pomáhají“ prodávat cílenou reklamu. Jednoduché. Ještě jednodušší je způsob, jak se tomu vyhnout – prostě ty služby nemusíte používat. Zahoďte chytrý mobil a kupte obyčejný. Jak prostě, milý Watsone, nadávat může člověk jen sám sobě. Máte svobodnou volbu, tak jí využijte.

  Reagovat na komentář

  Houby uživatelská zkušenost ..

  Je to čiré korpofašounské špehování a dělají to hlavně pro vládní agentury své fatherland …

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení