Menu

Uživatelé WhatsAppu v ohrožení: v oběhu je nový malware

09.04.2021 08:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Uživatelé WhatsAppu v ohrožení: v oběhu je nový malware

Uživatelé WhatsAppu v ohrožení: v oběhu je nový malware | foto: iphonedigital/Foter

Všichni, kdo používají WhatsApp, by měli být v současné době obzvlášť opatrní. Prostřednictvím komunikační platformy se šíří nový malware. Láká na falešnou aplikaci FlixOnline.

Komunikační platforma WhatsApp je v současnosti zasažena malwarem. Škodlivý software objevili bezpečnostní experti společnosti Check Point Research. Jedná se o aplikaci pro Android s názvem "FlixOnline", která uživatele láká na poskytnutí služby Netflix Premium na dva měsíce zdarma. Po její instalaci je už ale pozdě.

Malware, který se skrývá za manipulativní zprávou, ma za úkol dále se množit. Zneužívá k tomu prostředí WhatsAppu a automaticky odpovídá na všechny příchozí zprávy. Tímto způsobem se škodlivý software může nekontrolovaně šířit na mobilní zařízení a ohrožovat jejich uživatele. Jedna kampaň už byla zastavena, ale může se objevit znovu i v jiné aplikaci.

Jak se uživatelé mohou chránit

flixonline

Pokud uvidíte v obdržené zprávě prostřednictvím WhatsAppu aktivní odkaz, buďte velmi obezřetní, pokud byste na něj chtěli kliknout. Může vést na stažení škodlivé aplikace. | Zdroj: Google Play/FlixOnline

Pokud došlo k infiltraci škodlivého obsahu na zařízení oběti, jsou v ohrožení především přihlašovací údaje a informace o platebních kartách. Kyberzločinci také mohou uživatele vydírat a žádat výkupné pod hrozbou zveřejnění získaných údajů, včetně kontaktů uložených ve smartphonu.

Pokud zjistíte, že máte aplikaci "FlixOnline" na svém telefonu instalovanou, okamžitě ji odstraňte a prověřte zařízení některým z antivirových programů. Pokud od svých kontaktů obdržíte zprávu s aktivním odkazem, raději na něj neklikejte a pokud je to možné, prověřte si, zda vám byl poslán záměrně.

Falešná aplikace FlixOnline napodobuje Netflix, napodobuje jeho loga a láká uživatele na obsah streamovací služby. Ve skutečnosti ale odposlouchává oznámení, odesílá automatické odpovědi na příchozí zprávy a manipuluje uživatele pomocí textu. Pokouší se nalákat další oběti na falešné bezplatné služby Netflixu: „Zdarma Netflix Premium na 2 měsíce z důvodu karantény (koronavirus) * Získejte zdarma Netflix Premium na 2 měsíce kdekoli na světě na 60 dnů. Stačí kliknout ZDE ..."

Google už byl o podvodné aplikaci informován a z platformy Obchod Play ji stáhl.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  A preto letel WhatsApp z telefónu svinskym krokom.

  Reagovat na komentář

  whats

  Reakce na Martin: magore

  Reagovat na komentář

  Threema/WhatsApp

  Reakce na Martin: Četl jsem teď popis aplikace Threema na Google Play. A jako bych se vrátil o několik let zpět – prakticky stejný popis tehdy měl WhatsApp :). Vtip je právě v tom, že Threema není mezi lidmi tak rozšířená jako WhatsApp. Jestli někdy bude, tak se určitě stane taky předmětem zájmu útočníků ;)

  Mimochodem, měl byste se doučit to, co jste v hodinách češtiny na základce zameškal (kvůli lakomých lidí, na 6-ti mobilech).

  Reagovat na komentář

  Reakce na Martin: A není lepší se raději řídit selským rozumem? Neinstalovat neprověřené aplikace a neotvírat pochybné odkazy.

  Reagovat na komentář

  Staci prestat instalovat kazdy nesmysl. O nicen jinem to neni.

  Reagovat na komentář

  WhatsApp je krám!

  Tenhle šmejd už měl být dávno zakázán, jen se přes něj šíří viry, stejně jako přes fb messenger. Já osobně jsem pro Threemu, je bezpečná a má hodně povedené prostředí. Ovšem kvůli lakomých lidí jí téměř nikdo nemá, protože každý raději zvolí nebezpečný messenger, který je free, než aby zaplatil 80 Kč a mohl mít bezpečnou Threemu až na 6-ti mobilech v rámci Google rodiny. To je opravdu 14 Kč za jednu aplikaci moc? Tohle je moje Threema. https://threema.id/CF7KT3UD :-)

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení