Tip: Konec otravných upozornění na restart
Většina aktualizací operačního systému Windows 11 se instaluje na pozadí a poznáte je pouze…
V Česku se méně krade software | foto: CHIP
Hlavně kvůli strachu firem z kybernetických útoků a ztráty dat se u nás používá méně nelicencovaného softwaru. Jeho podíl podle BSA činí 32 %, což je nejméně v historii.
Pokud firmy v České republice chtějí snížit riziko kybernetických útoků a zvýšit efektivitu, měly by si prověřit počítačovou síť a odstranit z ní veškerý nelegální software. To je jeden z klíčových závěrů Celosvětové studie užívání softwaru 2018, kterou zveřejnila organizace BSA | The Software Alliance.
Průzkum zjistil, že 32 % softwaru instalovaného v tuzemských počítačích nemá řádnou licenci (viz. graf, uvedené roky jsou datem zveřejnění, zkoumaná data spadají do předchozího roku). „To představuje snížení o procentní bod oproti výsledkům předchozího průzkumu BSA zveřejněného v roce 2016. Komerční hodnota nelegálně instalovaného softwaru činila 3,2 miliardy korun,“ shrnuje Jan Hlaváč, mluvčí BSA pro Českou republiku.
Pokles množství nelegálního softwaru v Česku ovlivnily podle analytiků IDC především tyto trendy: „Míru směrem dolů tlačily hlavně nákupy nových softwarových produktů a využívání softwaru jako služby. Procento mohlo klesnout více, nebýt rostoucího množství softwaru na domácích počítačích, což je trend, který tlačí míru naopak směrem vzhůru,“ shrnuje výsledky analytiků Jan Hlaváč a dodává: „Ke zlepšení rovněž přispěl stabilní a soustředěný tlak na dodržování autorských práv k softwaru.“
Pro lepší pochopení dopadů užívání nelegálního softwaru vydala organizace BSA studii nazvanou Celosvětová studie užívání softwaru 2018: Správa softwaru — bezpečnostní nutnost, podnikatelská příležitost. Tato studie jasně kvantifikuje objem a hodnotu nelegálního softwaru instalovaného v osobních počítačích ve více než 110 zemích a regionech. Průzkum oslovil přes 23 000 respondentů z řad spotřebitelů, zaměstnanců a IT manažerů.
Z vyjádření IT manažerů a výsledků detailní analýzy, která je součástí průzkumu, vyplývá, že pokud je užívaný software nelegální, vystavují se firmy bezpečnostním rizikům, která mohou zcela ochromit jejich chod. IT manažeři v průzkumu uvedli, že se obávají hlavně rizika krádeže osobních a firemních dat způsobených malwarem, který může být šířen prostřednictvím nelicencovaného softwaru. Více než polovina dotazovaných IT manažerů proto uvedla, že hlavním důvodem, proč se vyhýbat nelicencovanému softwaru, je hrozba kybernetických útoků (54 %), přičemž riziko právních postihů uváděli až na druhém místě (43 %).
Česko má nejnižší míru nelegálního softwaru v zemích střední a východní Evropy. Například Slovensko má míru pirátství 35 %, a Polsko dokonce 46 %. Máme dokonce nižší míru pirátství než Itálie (43 %), Španělsko (42 %) a Portugalsko (38 %). Je ale stále co dohánět, s 32 % jsme výrazně nad 28% průměrem EU. Sousední Německo má 20%, a Rakousko dokonce 19% míru nelegálního softwaru. Výsledky průzkumu, včetně dat rozdělených podle jednotlivých zemí, najdete na adrese https://www.bsa.org/globalstudy.
Většina aktualizací operačního systému Windows 11 se instaluje na pozadí a poznáte je pouze…
Rozšířené možnosti spouštění Windows, včetně nouzového režimu, jsou skvělým pomocníkem při…
Mnoho webových služeb vyžaduje pro to, abyste je mohli naplno využívat, registraci. Čím…
Jednou z novinek obsažených v systému Windows 11 22H2 je možnost lépe si přizpůsobit nabídku…
Miliardový čínský obr, Alibaba, plánuje restrukturalizaci. Rozhodnutí přichází v době, kdy…
Podobně jako i jiní poskytovatelé služeb, také herní gigant Steam ohlásil ukončení podpory…
Security Copilot je název nového bezpečnostního asistenta podobného ChatGPT, který využívá…
Téma ChatGPT rezonuje technologickým světem. Nyní byla v App Store zveřejněna aplikace,…