Menu

V Česku se méně krade software

05.06.2018 11:21 | Pavel Trousil + Přidat komentář
V Česku se méně krade software

V Česku se méně krade software | foto: CHIP

Hlavně kvůli strachu firem z kybernetických útoků a ztráty dat se u nás používá méně nelicencovaného softwaru. Jeho podíl podle BSA činí 32 %, což je nejméně v historii.

Pokud firmy v České republice chtějí snížit riziko kybernetických útoků a zvýšit efektivitu, měly by si prověřit počítačovou síť a odstranit z ní veškerý nelegální software. To je jeden z klíčových závěrů Celosvětové studie užívání softwaru 2018, kterou zveřejnila organizace BSA | The Software Alliance.

Průzkum zjistil, že 32 % softwaru instalovaného v tuzemských počítačích nemá řádnou licenci (viz. graf, uvedené roky jsou datem zveřejnění, zkoumaná data spadají do předchozího roku). „To představuje snížení o procentní bod oproti výsledkům předchozího průzkumu BSA zveřejněného v roce 2016. Komerční hodnota nelegálně instalovaného softwaru činila 3,2 miliardy korun,“ shrnuje Jan Hlaváč, mluvčí BSA pro Českou republiku.

Pokles množství nelegálního softwaru v Česku ovlivnily podle analytiků IDC především tyto trendy: „Míru směrem dolů tlačily hlavně nákupy nových softwarových produktů a využívání softwaru jako služby. Procento mohlo klesnout více, nebýt rostoucího množství softwaru na domácích počítačích, což je trend, který tlačí míru naopak směrem vzhůru,“ shrnuje výsledky analytiků Jan Hlaváč a dodává: „Ke zlepšení rovněž přispěl stabilní a soustředěný tlak na dodržování autorských práv k softwaru.“

 graf-nahled

Manažeři se bojí krádeží dat způsobených malwarem

Pro lepší pochopení dopadů užívání nelegálního softwaru vydala organizace BSA studii nazvanou Celosvětová studie užívání softwaru 2018: Správa softwaru — bezpečnostní nutnost, podnikatelská příležitost. Tato studie jasně kvantifikuje objem a hodnotu nelegálního softwaru instalovaného v osobních počítačích ve více než 110 zemích a regionech. Průzkum oslovil přes 23 000 respondentů z řad spotřebitelů, zaměstnanců a IT manažerů.

Z vyjádření IT manažerů a výsledků detailní analýzy, která je součástí průzkumu, vyplývá, že pokud je užívaný software nelegální, vystavují se firmy bezpečnostním rizikům, která mohou zcela ochromit jejich chod.  IT manažeři v průzkumu uvedli, že se obávají hlavně rizika krádeže osobních a firemních dat způsobených malwarem, který může být šířen prostřednictvím nelicencovaného softwaru. Více než polovina dotazovaných IT manažerů proto uvedla, že hlavním důvodem, proč se vyhýbat nelicencovanému softwaru, je hrozba kybernetických útoků (54 %), přičemž riziko právních postihů uváděli až na druhém místě (43 %).

 

Česko má nejméně nelegálního softwaru v regionu

Česko má nejnižší míru nelegálního softwaru v zemích střední a východní Evropy. Například Slovensko má míru pirátství 35 %, a Polsko dokonce 46 %. Máme dokonce nižší míru pirátství než Itálie (43 %), Španělsko (42 %) a Portugalsko (38 %). Je ale stále co dohánět, s 32 % jsme výrazně nad 28% průměrem EU. Sousední Německo má 20%, a Rakousko dokonce 19% míru nelegálního softwaru. Výsledky průzkumu, včetně dat rozdělených podle jednotlivých zemí, najdete na adrese https://www.bsa.org/globalstudy.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení