Menu

V ČR bylo vydáno přes milion karet s technologií pro bezkontaktní platby

09.01.2014 12:13 | Pavel Trousil + Přidat komentář
V ČR bylo vydáno přes milion karet s technologií pro bezkontaktní platby

V ČR bylo vydáno přes milion karet s technologií pro bezkontaktní platby | foto: CHIP

Česká republika patří mezi deset zemí Evropy, v nichž bylo vydáno již milion bezkontaktních karet MasterCard a Maestro. Zároveň je zde vysoké procento bezkontaktně uskutečněných plateb v obchodech: 27 %. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnila společnost MasterCard.

mastercard-nahled

Ke konci září roku 2013 bylo možné s kartami MasterCard a Maestro s bezkontaktní technologií PayPass platit u 1,6 milionu obchodníků (meziroční nárůst 182 procent) v 60 zemích světa. Z toho více než polovina, přesně 33, se nachází na evropském kontinentu. V deseti zemích již bylo vydáno více než milion karet s touto funkcionalitou. Kromě České republiky se jedná o Francii, Německo, Maďarsko, Itálii, Velkou Británii, Švýcarsko, Turecko a Rusko.

Bezkontaktní platby MasterCard jsou vhodné pro trhy, na nichž se tradičně platilo hlavně hotovostí a kde se klade důraz na rychlost platby. Umožňují uskutečňovat každodenní nákupy snadno a bez nutnosti zadávat PIN či podepisovat účtenku. To je zřejmé i ze statistik ohledně výše jednotlivých transakcí. Průměrná hodnota bezkontaktní platby v Evropě činí 11 USD. 68 procent transakcí je pak pod 10 USD.

ca-paypass-phone-mobile

Zákazníci kromě rychlosti oceňují hlavně bezpečnost a také větší kontrolu při užití karty. Zákazník nedává kartu z ruky a nelze tak přečíst jméno zákazníka, ani třímístný bezpečnostní kód. Karta musí být přiložena nejméně na vzdálenost pěti centimetrů ke speciálně vybavenému terminálu, aby mohla být platba uskutečněna. I kdyby zákazník omylem přiložil kartu dvakrát, platba bude odečtena jen jednou. Technologie je chráněna několikaúrovňovým bezpečnostním systémem společnosti MasterCard, aby zabránila neautorizovaným platbám. MasterCard poprvé použil bezkontaktní platbu v roce 2005. Bezkontaktní technologie umožňující platby může být kromě karty umístěna například

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení