Menu

V novém Firefoxu jde přímo podepisovat PDF dokumenty: praktickou funkci aktivujete jednoduše

06.09.2022 15:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
V novém Firefoxu jde přímo podepisovat PDF dokumenty: praktickou funkci aktivujete jednoduše

V novém Firefoxu jde přímo podepisovat PDF dokumenty: praktickou funkci aktivujete jednoduše | foto: Scott Graham/Unsplash

Podepisování PDF formulářů je často těžkopádné a je nejprve nutný jejich tisk, ruční podpis, sken a odeslání. V nové verzi Firefoxu to jde přímo. Funkce se dá aktivovat velmi snadno.

Formuláře ve formátu PDF nejsou technicky nijak vyspělé, ale jejich vyplňování na počítači a odesílání v elektronické podobě šetří čas. Často ale bývá vyžadován podpis. Mnoho uživatelů to řeší tak, že si dokument nejprve vytiskne, poté podepíše ručně, naskenuje nebo vyfotí a nakonec odešle jako přílohu elektronické pošty. Tímto způsobem se dokumenty alespoň dají posílat elektronicky a ušetří se za poštovné, nicméně postup je stále nepohodlný.

Nová verze prohlížeče Firefox 104 to ale výrazně zjednodušuje. Obsahuje aktualizaci PDF prohlížeče, který umožňuje podepisování dokumentů virtuálním perem.

Podepisování PDF dokumentů přímo v prostředí Firefoxu

ff104-signature

Firefox 104: PDF dokumenty lze jednoduše vyplňovat přímo v prostředí prohlížeče. Připojit lze i ruční podpis. | Zdroj: Mozilla Firefox 104

Pokud si po úspěšné aktualizaci Firefoxu otevřete jeho prostřednictvím PDF soubor, zobrazí se rozšířený panel nástrojů. Zcela vpravo se zobrazí malý symbol pera, který umožňuje vložit do dokumentu podpis. Pokud máte notebook s dotykovou obrazovkou, můžete se podepisovat přímo na ní, jinak to jde pomocí myši.

Možnosti úprav a nastavení nejsou nijak bohaté. Můžete si nastavit barvu, výchozí je černá. Pomocí posuvníku upravíte tloušťku čáry. Podepisování myší obvykle není tak rychlé, jako při použití pera. Pokud by se vám výsledek zdál poněkud kostrbatý a nebyli jste s ním spokojeni, stačí kliknout myší mimo oblast Firefoxu. Rámeček s podpisem se zobrazí červeně a vy jej budete moci jednoduše odstranit a dokument znovu podepsat.

Ke škodě věci prozatím neexistuje způsob, jak podpis uložit. To by bylo praktické, protože byste si jej po vytvoření jednoduše uložili extra, a poté mohli vkládat podle potřeb do každého PDF. Je ale možné upravit velikost podpisu. To jednoduše provedete tak, že myší uchopíte pravý dolní roh rámečku s podpisem a tažením upravíte jeho velikost.

Aktivace nového PDF prohlížeče ve Firefoxu

ff104-editormode

Pokud se vám nový PDF editor ve Firefoxu nezobrazuje, povolte jej v nabídce "about:config". | Zdroj: Mozilla Firefox 104

Nový PDF editor není ve Firefoxu 104 ve všech případech automaticky viditelný. Ale rozhodně je k dispozici. Pokud jej chcete aktivovat, zadejte do adresního řádku »about:config«, potvrďte »Beru na vědomí a chci pokračvat« a vyhledejte nastavení »pdfjs.annotationEditorMode«. Musí mít hodnotu 0, pouze pak můžete PDF soubory podepisovat přímo ve Firefoxu.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Reakce na Ventero: Tak už jsem nahlásil na bugzille ..

  Reagovat na komentář

  Reakce na Filip Pecha: Tak to s srovnávat nedá – FF není primárně pdf editor – je to jen výhoda, že vývojáři přidali možnost interaktivních pdf formulářů a tak mě napadlo, že by to mohli doplnit o jednoduchý editor kvůli tomu, aby běžný uživatel nemusel šaškovat s další apkou. Hlavně v Linuxu to bylo trochu složitější, co Adobe zařízl linuxový port. Nehledě na to, že Adobe není opensource.

  Reagovat na komentář

  AR

  Něco co umí Adobe už x let. Nascenujete si podpis a pak jej vkládáte přes funkci podepsat dokument, která je dostupná i ve free verzi.

  Reagovat na komentář

  Tak ne až tak velká

  protože udělali stejnou hovadinu jako LibreOffice – vyhlazování je tak agresivní, že psané písmo a podpis tuplem znehodnotí.
  Prostě, když dobré nápady aplikují blbci a dál si stojim na svým, že IT vývojáři jsou polodementi.

  Reagovat na komentář

  Radost

  Je to uzitecna funkce a radost je o to vetsi, ze jsem na autorem tohoto navrhu na Mozilla Ideas.
  Dekuji vyvojarum, ze jeste vylepsili uz tak nejvymakanejsi prohlizec.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení