Menu

V továrnách na iPhony panují nelidské podmínky: lidé tam pracují za 3000 Kč měsíčně

14.07.2022 07:30 | Jakub Fišer + Přidat komentář
V továrnách na iPhony panují nelidské podmínky: lidé tam pracují za 3000 Kč měsíčně

V továrnách na iPhony panují nelidské podmínky: lidé tam pracují za 3000 Kč měsíčně | foto: Denis Cherkashin / Unsplash

O kritických podmínkách v asijských továrnách na elektroniku slýcháme poměrně často. Agentura Reuters přinesla zprávy o tom, že situace je ještě horší, než jsme si dosud mysleli. Nízké platy a porušování pro nás běžného zákoníku práce je tam na denním pořádku.

Společnost Apple je známá tím, že ačkoliv si část součástek pro své přístroje navrhuje sama, všechny jsou následně zaslány do továren společnosti Foxconn v Číně nebo v Indii, kde jsou jednotlivé produkty poskládány do formy, kterou pak potkáte na pultech obchodů. Podmínky, které ale mají zaměstnanci těchto fabrik pro práci, jsou přímo nelidské.

Otrava zkaženým jídlem

Agentura Reuters přinesla v prosinci loňského roku report, dle kterého je v některých továrnách extrémní problém se zamořením krysami. Kromě toho zde pracovníci ani nemají přístup k pitné vodě a je jim podáváno zkažené jídlo. Rovnou 150 zaměstnanců z jedné indické továrny bylo hospitalizováno s podezřením na otravu jídlem.

Jedna konkrétní továrna v Indii byla kvůli těmto událostem i uzavřena. Předcházely tomu protesty a stávky pracujících, které byly ale vždy poctivě rozehnány policií. Výjimkou nejsou ani úmrtí z extrémní únavy anebo sebevraždy s podobným motivem. Řeč je o výrobně Foxconnu v čínské oblasti Longhua, Šen-čen. Média tehdy přinesla informace o tom, že zaměstnavatel požaduje po pracovnících, aby vyplnili přísahu, že se nepokusí o sebevraždu.

Směšné platy

Nutno také dodat, že zaměstnanci v továrnách Foxconnu – který nespolupracuje pouze s Applem, ale i s dalšími velkými producenty spotřební elektroniky – dostávají za svou tvrdou práci ve zmíněných podmínkách mzdu kolem 140 dolarů měsíčně (v přepočtu asi 3500 korun, tedy asi 115 korun na den).

Stížnosti zaměstnanců Applu z obchodů po celých Spojených státech na jejich platové podmínky tak působí skoro až směšně, když pomyslíme, že průměrná hodinová mzda prodavače v Apple Storu je 16 dolarů, tedy zhruba 2600 dolarů měsíčně (to je v přepočtu asi 63 tisíc korun).

Zdroj: Reuters, Guardian, Daily Star

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  140 dolarů měsíčně - málo alebo veľa?

  Výška mzdy nič nehovorí a finančnej potrebe na život v tej-ktorej krajine. Aj u nás priemerný zárobok 1100€ je málo oproti 4400€ v Dánsku. Je tých 1100€ málo alebo tak akurát? Prečo aj u nás nie je mzda ako v D, UK a i. na západ od nás krajín? A prečo nepíše CHIP o tom?

  Reagovat na komentář

  Tak já osobně

  si budu i nadále kupovat iPhony a je mi fuk, že je vyrábějí otroci. Jsou to prémiové produkty, naplňují mě pocitem štěstí a dokonalosti, ženy na to letí jak vosy na lízátko. Děkuji všem dětem, co umí tyto překrásné hračky pro obyvatele západu vyrobit. Zároveň zdravím všechny pracanty do kobaltových a lithiových dolů v Africe, aby měli stále dostatek personálu, a také sil a chuti těžit tyto pro výrobu baterií do iPhonů nezbytné suroviny. Bůh žehnej chudákům, aby jsme my západní nadlidé byli vždy šťastní a dokonalí. Neví někdo, kde by se dalo přispět na gumové holínky pro dělníky v těch dolech?

  Reagovat na komentář

  Tohle je hodně levičácký článek. Nikdo nikoho nenutí v továrnách na iPhone pracovat. Pokud nepočítám Ujgurské vězně :-), tak předpokládám, že v továrnách všichni pracují dobrovolně. Problém pravděpodobně bude v celé ekonomice dané země. Předpokládám, že nebudou jiná, příjemnější zaměstnání za lepší mzdu. Jinak by je každý přece zvolil. Máme tedy dvě možnosti, buď se budeme snažit zachránit svět a dotovat ekonomiku v Číně nebo se na věc vykašleme. Opravdu si někdo myslí, že naše západní ekonomika utáhne dotovat Čínu? A co potom další výrobci? A děti v Indii a Africe a Venezuele a … Genderová vyváženost, a náš boj proti plynům (CO2, N) a další boje.

  Reagovat na komentář

  I toto ..

  .. je jeden z ideologických důvodů, proč jsem nikdy nekoupil nic od Apple. Nikdo nevytvoří kapitálové impérium bez toho, aby vykořisťoval, okrádal či jinak jednal na úkor druhých. To je základní princip kapitalismu – západní kultury a bohužel i těch dalších. Chtělo by to opravdu velký převrat, ale to by si musel nejprve běžný občan uvědomit, že je svou tichou podporou a svými hyperkonzumními návyky, které to umožňují, de facto spolupachatel a tedy i do jisté míry zločinec …

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení