Menu
CHIP Speedtest

Velké změny v Chrome: zjednodušení zobrazení URL adresy

12.08.2019 07:30 | Jiří Palyza
Velké změny v Chrome: zjednodušení zobrazení URL adresy

Nová verze Chrome 76 je připravena. Přichází s významnou inovací. Nově zobrazuje internetové adresy bez https:// nebo www. Pokud ale chcete vrátit zobrazení URL v její původní podobě, je to možné.

Podobu URL adres zná každý. Už dávno nejsou tak jednoduché a stručné, jak bychom je chtěli. Postupem času, tak jak rostlo jejich množství, se začaly prodlužovat a komplikovat. Příčinou jsou časté subdomény, přidávání sledovacích tagů a skriptů, odkazování na různé formy obsahu ke stažení.

Zvlášť na chytrých telefonech jsou dlouhé URL nepřehledné a spousta internetových podvodníků je manipuluje k vlastním záměrům; např. přesměrování na podvodné stránky k získání přístupových údajů k různým typům účtů. Google zobrazení URL adresy v Chrome ve verzi 76 zcela změnil.

Chrome 76 skrývá https a www

Změna v zobrazení URL adresy má přinést uživateli větší bezpečnost. Podle slov technického manažera Chrome, Adrienna Porter Felta, je pro běžného uživatele URL adresa těžko čitelná a nesrozumitelná. Také je komplikované rozpoznat, zda a která část není důvěryhodná.

Podle použité adresy URL je možné rozpoznat, zda web komunikuje prostřednictvím šifrovaného protokolu. V případě šifrování se místo nezabezpečeného http://použije https://. U nové aktualizace Chrome to díky zkráceným URL adresám uživatelé rozpoznají pouze podle symbolu zámku vlevo od adresy. Celá adresa URL se zobrazí pouze po poklepání.

Pokud nejste příznivci nového způsobu zobrazení URL, můžete se drobným zásahem do nastavení Chrome vrátit k původnímu. Zadejte do adresního řádku Chrome "chrome://flags" a u obou zobrazených položek Omnibox UI Hide Steady-State URL scheme a Omnibox UI Hide Steady-State URL Trivial Subdomains změňte nastavení z "Default" na "Disabled". Poté stačí prohlížeč restartovat a bude se vám URL zobrazovat v původní podobě.

Nejde o první pokus Google

Google experimentoval se zkrácením URL a vyšší bezpečností už v roce 2014. Tehdy se pokusil zkrátit URI/URL adresu z adresního řádku (v Chrome tzv. Omniboxu) a lokaci zobrazit v tzv. Origin Chipu. Teoreticky to mělo uživatelům umožnit snazší identifikaci phishingových stránek. Po velké kritice a mnoha zneužití Origin Chipu, kdy se např. URL adresa kompletně ztratila, byl tento experiment přerušen.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení