Menu

Virový skener pro Chrome a Firefox: důmyslný doplněk ochrání před stažením malwaru

17.03.2022 11:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Virový skener pro Chrome a Firefox: důmyslný doplněk ochrání před stažením malwaru

Virový skener pro Chrome a Firefox: důmyslný doplněk ochrání před stažením malwaru | foto: KOBU Agency/Unsplash

Praktická služba VirusTotal kontroluje soubory a webové stránky na přítomnost viru pomocí více než sedmdesáti skenerů. Pomocí zcela nově naprogramovaného rozšíření pro prohlížeče, VT4Browsers, jde ochranu jednoduše integrovat i do Chrome a Firefoxu.

Obecný základ bezpečnosti doporučuje stahovat soubory pouze z důvěryhodných zdrojů. Pokud si ale ani tak nejste jistí, nebo nedůvěřujete ochraně, instalované ve Windows, můžete soubor prověřit službou VirusTotal.

Umožňuje to i bezplatný doplněk VT4Browsers, který se instaluje do prohlížečů Chrome a Firefox. Poté jde jedním kliknutím myši přímo v prostředí prohlížečů kontrolovat obsah webu pomocí 70 virových skenerů. Tak můžete identifikovat škodlivé soubory ještě před jejich instalací a zkontrolovat nebezpečnost podezřelých odkazů.

Antivirová ochrana pro Chrome a Firefox při stahování

vt4browsers-10

Nastavení: výchozí nastavení si můžete snadno přizpůsobit podle svého. | Zdroj: VT4Browsers

Po instalaci doplňku VT4Browsers budou další downloady automaticky kontrolovány službou VirusTotal. Kontrolují se také URL adresy, které mají vést ke stažení obsahu. Kliknutím na ikonu rozšíření se zobrazí nastavení.

Zde můžete vypnout automatické skenování nebo si objednat automatickou antivirovou kontrolu dokumentů. Tento krok je ale dobré si dobře rozmyslet, protože VirusTotal za účelem analýzy sdílí nahrané soubory s bezpečnostními experty. Ti do nich poté mohou nahlížet. Kompromisem může být nastavení "Show Send to VirusTotal prompt when downloading files". U každého downloadu se se pak můžete rozhodnout, zda mají být data odeslána do služby VirusTotal, nebo ne.

Odkazy a webové stránky: kontrola virů prostřednictvím kontextové nabídky

vt4browsers-2

Kontextová nabídka: kliknutím pravým tlačítkem myši zkontrolujete webové stránky a odkazy. | Zdroj: VT4Browsers

Přidání nastavení pro VT4Browsers do kontextové nabídky je praktické. Ve stejnojmenné části uživatelé naleznou různé možnosti. Například si mohou nechat zkontrolovat aktuálně navštívené webové stránky nebo předem prohledat vybrané odkazy. Pomocí metody copy/paste jde snadno odeslat libovolnou URL adresu do služby VirusTotal.

Rychlý přístup k antivirovým skenerům

VT4Browsers je praktické rozšíření pro uživatele, umožňující v předstihu zkontrolovat stahované soubory, aktuálně navštívené stránky nebo odkazy na malware. Pokud by vám nevyhovovaly automatické funkce, můžete je vypnout a potřebné odkazy zkontrolovat ručně prostřednictvím kontextové nabídky.

Pokud byste si chtěli zásuvný modul vyzkoušet, instalace najdete na platformách Chrome.google.com a Addons.mozilla.org.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení