Menu

Vivo nařčeno z podvodu: model X80 Pro údajně fotil „jiný Měsíc“

10.03.2023 15:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Vivo nařčeno z podvodu: model X80 Pro údajně fotil „jiný Měsíc“

Vivo nařčeno z podvodu: model X80 Pro údajně fotil „jiný Měsíc“ | foto: Vivo / X80 press kit

Smartphone Vivo X80 Pro z loňského roku byl jedním testerem na platformě Twitter nařčen z možného podvodu při focení snímků Měsíce. Vivu mohlo uškodit srovnání s o generaci novějším Samsungem Galaxy S23 Ultra.

Vivo X80 Pro dorazilo na český trh vloni v létě a šlo o jeden z nejlepších smartphonů na tuzemském trhu, respektive jeden z nejlepších fotomobilů.

Telefon má na zádech čtyři kamery: 50Mpx hlavní s laserovým autofokusem a optickou stabilizací, 48Mpx širokoúhlý s autofokusem, 12Mpx teleobjektiv s 2× optickým zoomem a gimbalovou stabilizací a nakonec 8Mpx periskop s až 5× optickým zoomem bez ztráty kvality.

Podvod při focení Měsíce?

Právě poslední zmíněný fotoaparát je zodpovědný za focení Měsíce. Stačí použít režim Superúplněk a přiblížit až na povrch našeho nejbližšího vesmírného tělesa. Fotočip se silným zoomem používají pro focení Měsíce i další výrobci, jako například Samsung, Huawei a další.

Tester a technologický nadšenec s přezdívkou @sondesix sdílel na Twitteru porovnání snímků Měsíce z Vivo X80 Pro a Samsung Galaxy S23 Ultra. Přestože byly obě fotky pořízeny hned po sobě (tedy s odstupem jednotek sekund), významně se liší.

Jde hlavně o konkrétní detaily, které odlišují obě fotky z vlajkových lodí. Co je minimálně s podivem, že Vivo fotí „jiný Měsíc“ na automatický režim a na zmíněný režim Superúplněk. Vzhledem k tomu, že nejde o první podobný případ, došel @sondesix k tomu, že Vivo možná s fotkami Měsíce podvádí.

Podobného technologického zlepšováku se totiž dopustilo vícero výrobců. Právě u přímého srovnání je lze snadno usvědčit z toho, že telefony používají šablonu Měsíce. Tedy to, co člověk vidí při focení na displeji, není vyloženě realita, ale spíše realita augmentovaná šablonou Měsíce.

V minulosti do podobné pasti spadnul model Galaxy S21 Ultra, který byl usvědčen z toho, že fotky Měsíce upravuje, aby vypadaly lépe, přičemž ve skutečnosti fotoaparát nebyl schopný pořídit tak detailní fotky.

Zdroj: @sondesix / Twitter, Gizmochina

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení