Menu

Vše nové: Microsoft představuje kompletně přepracovaný antivirový nástroj Windows Defender

14.03.2022 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Vše nové: Microsoft představuje kompletně přepracovaný antivirový nástroj Windows Defender

Vše nové: Microsoft představuje kompletně přepracovaný antivirový nástroj Windows Defender | foto: TheDigitalArtist/Pixabay

"Nikdy neměňte, co dobře funguje". Známé pravidlo se v mnoha případech potvrzuje s nadčasovou platností. A mnoho uživatelů je spokojeno s antivirovým řešením Microsoftu, Windows Defenderem. Přesto se v Redmondu rozhodli jej inovovat a nástroj vyvinuli v podobě aplikace, která by měla přehledně sledovat stav ochrany u několika zařízení.

Kromě systému Windows chce Microsoft Defenderem pokrýt i počítače Mac, a do budoucna se zaměřit také na platformu iOS a Android.

Windows Defender je antivirová ochrana, která je zabudovaná v systémech Windows 10 a 11, a podle výsledků mnoha testů odvádí dobrou práci. Na úplnou špičku to sice nestačí, přesto program nabízí dobrou ochranu a další antivirový program už nemusíte pořizovat.

Ale i Microsoft cítí potřebu jednat. Defender lze v tuto chvíli ovládat jen poněkud těžkopádně prostřednictvím Zabezpečení Windows, které je součástí Nastavení. To je příliš složité, a proto Microsoft pracuje na nové aplikaci Defenderu. Je už k dispozici v předběžné verzi Preview.

Zobrazení pro Windows, Mac a smartphony

defenderpreview-1

Ochrana nejen pro Windows: Microsoft Defender bude k dispozici také pro platformy Mac, Android a iOS. | Zdroj: Microsoft

Aplikace se jmenuje Microsoft Defender a v současné době je stále ve stavu Preview. Důvodem, proč už nemá ve svém názvu uvedeno "Windows", je skutečnost, že bude k dispozici také pro Mac a do budoucna i mobilní platformy Android a iOS. Defender na mobilním telefonu? Skutečně. Pro firmy už nějakou dobu pro mobilní platformy k dispozici je a nyní to Microsoft chce rozšířit i pro soukromé uživatele.

Bezpečnostní modul, integrovaný do Windows, ale Microsoft Defender nenahrazuje. Nová aplikace slouží spíš jako jednoduchý přehled o stavu ochrany. Vysněným cílem Microsoftu by samozřejmě bylo vybavit bezpečnostním řešením všechny typy zařízení, které uživatelé mají. Aplikace by poté zobrazovala stav ochrany na všech, a to bez ohledu na operační platformu.

Zobrazení detailů stavu ochrany před bezpečnostními riziky

defenderpreview-2

| Zdroj: Microsoft

Všechna zařízení by měla být registrována v Microsoft účtu uživatele, a poté se zobrazí v přehledu. Kliknutím na Podrobnosti o zařízení získáte rychlý přehled o tom, jak je ochrana v konkrétním zařízení konfigurována. Pro systémy Windows jsou uvedeny tyto položky:

– nastavení ochrany proti virům,
– aktualizace stavu,
– ochrana proti ransomwaru,
– historie zabezpečení,
– nastavení zabezpečení.

Zobrazuje se také, kdy byla provedena poslední kontrola systému, a zda byly nalezeny nějaké hrozby. Microsoft Defender zatím žádné přímé nastavení neumožňuje. Pokud chcete něco změnit, musíte to udělat pomocí tlačítka Spravovat v Zabezpečení Windows. Pak skončíte zpět v nepřehledné oblasti různých nastavení.

Bezpečnostní historie a tipy

Na úvodní stránce Microsoft Defender zobrazuje bezpečnostní tipy a odkaz na historii zabezpečení. Pro uživatele slouží jako centrum, ze kterého si mohou vyhledávat zprávy o hrozbách na spravovaných zařízeních. Jedná se ale o čistě informativní funkci. Pokud se chcete dostat do správy aplikace, musíte se vrátit do Zabezpečení Windows.

Podle informací Microsoftu plánuje aplikaci Defender zpřístupnit zdarma pouze ve fázi Preview. Finální verze bude k dispozici v rámci předplatného Microsoft 365.

Překonání regionálního zámku

Aplikace Microsoft Defender Preview je prozatím k dispozici pouze pro USA. Pokud si aplikaci stáhnete, sice se nainstaluje, ale poté se zobrazí zpráva, že není pro vaši oblast k dispozici. Dá se to ale obejít.

Pokud používáte VPN, zapněte ji a nastavte si americký server. Pak už aplikace nemá žádné připomínky. Podle informací Microsoftu bude nová aplikace Defenderu uvolněna brzy. Pak už by takové objížďky nemusely být nutné.

Nový vzhled Defenderu má určité nedostatky

Nový design programu Defender už byl potřeba dávno. V současné době se antivirová ochrana, integrovaná do systému Windows, jen velmi obtížně ovládá. Aplikace Microsoft Defender Preview vypadá dobře a nabízí i dostatečný přehled. Z hlediska funkcí je to ale stále špatné. Znepokojivé jsou také plány Microsoftu provázat nový Defender pouze s placenými službami Microsoft 365.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení