Menu

Vyjměte USB flash disk bez obav o ztrátu dat

18.07.2019 10:45 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Vyjměte USB flash disk bez obav o ztrátu dat

Vyjměte USB flash disk bez obav o ztrátu dat | foto: CHIP

Při rychlém odebrání USB flash disku z portu počítače v některých případech hrozí ztráta dat. Zkontolujte si, zda máte systém správně nastavený.

  usb1

Po mnoho let se vedou spory, zda může dojít ke ztrátě dat, pokud USB flash disk jen tak vyjmete z USB portu, aniž byste klikli pravým tlačítkem myši na ikonu na hlavním panelu a zvolili »Bezpečně odebrat hardware a odebrat médium«. Někteří uživatelé tedy médium vyjímali bezpečně, pro ostatní byl život příliš krátký na to, aby se tím zdržovali. Nicméně můžete využít poměrně skryté nastavení, které určí, zda je systému Windows povoleno vytvořit při práci s USB flash diskem vyrovnávací paměť pro zápis. Jejím vytvořením se zvýší efektivita přenosu dat na médium, ale zároveň hrozí nebezpečí, že pokud vysunete USB flash disk příliš brzy, dojde ke ztrátě dat. Od loňského roku je však v systému Windows tato vyrovnávací paměť standardně deaktivována, aby uživatelé o data nepřišli. Pokud ale problémy přetrvávají, měli byste toto nastavení zkontrolovat.

usb2

Kontrolu provedete následujícím způsobem. Připojte do počítače USB flash disk a stiskněte kombinaci kláves [Windows] + [R], aby se otevřelo okno »Spustit«. Do řádku »Otevřít« zadejte příkaz „diskmgmt.msc“. Tím spustíte nástroj »Správa disků«. V seznamu v horní části identifikujte připojený USB flash disk a níže ho najdete podle specifikací jako »Disk X - Vyměnitelné médium«.

usb3

Číslo »X« se může měnit podle toho, kolik je momentálně v počítači datových nosičů. Klikněte na něj pravým tlačítkem, z kontextové nabídky vyberte »Vlastnosti« a v nově otevřeném okně se přepněte na záložku »Zásady«. Zde, pokud tomu už tak není, aktivujte volbu »Rychlé odebrání« a potvrďte pomocí »OK«. Změna se projeví po restartu počítače.

usb4

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení