Menu

Výkupné za citlivá data: kyberzločinci vyvíjejí tlak na zákazníky

01.04.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Výkupné za citlivá data: kyberzločinci vyvíjejí tlak na zákazníky

Výkupné za citlivá data: kyberzločinci vyvíjejí tlak na zákazníky | foto: Steve Buissinne/Pixabay

To, že hackeři požadují od velkých společností výkupné za přístup k zašifrovaným datům, není nic nového. Nyní jdou ale kybernetičtí vyděrači ještě o krok dále a kontaktují zákazníky. Jejich cílem je vyvinout na společnosti ještě větší tlak.

Princip ransomwaru už je nějakou dobu známý a kyberzločinci jej zneužívají k vydírání velkých společností a organizací. Jakmile se trojský kůň dostane do systému, zpravidla umožní infiltraci dalšího škodlivého kódu, který zašifruje důležitá firemní data. Podvodníci, kteří jsou aktéři podobných útoků, pak požadují výkupné za odblokování dat. Protože se ale některé společnosti vydírání brání a nechtějí platit, jdou nyní hackeři ještě o krok dál.

Webový server Bleeping Computer informuje, že hackeři ze skupiny Clop zákazníky kontaktují přímo a požadují výkupné od nich. Vyhrožují zveřejněním telefonních čísel, e-mailových adres a údajů o kreditních kartách, a to v případě, kdy zákazníci nebudou vyvíjet nátlak na postiženou společnost a žádat zaplacení výkupného. Kyberzložinci tak zneužívají zákazníky jako své rukojmí.

Jsou data uživatelů v nebezpečí?

hacker-pressure

Ransomware je typ škodlivého kódu, který zašifruje firemní data. | Zdroj: Christiaan Colen/Foter

V e-mailech, přímo zaslaných zákazníkům, hackeři uvádí, že citlivá data vymažou v okamžiku, jakmile získají od společností požadované výkupné. Na to se ale nedá spoléhat. Data mají pro hackery doslova cenu zlata. Kromě toho existuje možnost, že případné bezpečnostní chyby společností budou ke zneužívání přístupu k údajům používány opakovaně.

Vyvíjení tlaku na postižené společnosti a organizace může zvýšit pravděpodobnost, že výkupné zaplatí. To ale zdaleka neznamená, že ukradená data budou najednou v bezpečí. Pokud jste e-mail podobného charakteru obdrželi, kontaktujte postiženou společnost a informujte se, k jakému bezpečnostnímu incidentu došlo a jaké údaje při narušení bezpečnosti unikly.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení