Menu

Vynálezce Bluetooth navržen na nejvyšší evropské ocenění

21.07.2012 07:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
Vynálezce Bluetooth navržen na nejvyšší evropské ocenění

Vynálezce Bluetooth navržen na nejvyšší evropské ocenění | foto: CHIP

Dr. Jaap Haartsen, který vynalezl Bluetooth během své práce u Ericssonu v 90. letech 20. století, byl Evropským patentovým úřadem navržen jako finalista pro cenu Evropský vynálezce v kategorii průmysl.

Evropský patentový úřad (EPÚ) tuto cenu každoročně uděluje vynikajícím vynálezcům za jejich příspěvek k technologickému, společenskému a hospodářskému pokroku.

Nízkoenergetická technologie Bluetooth k bezdrátovému propojení různých zařízení se zrodila v laboratoři Ericssonu ve švédském Lundu v 90. letech minulého století a stala se celosvětovým standardem pro bezdrátové propojení krátkého dosahu. Při oslavě desetiletého výročí této technologie v roce 2008 dosáhl počet zařízení, která tuto technologii podporují a která byla za deset let distribuována, 2 miliard. V současnosti tuto technologii využívají nejen mobilní telefony a počítače, ale téměř všechna zařízení spotřební elektroniky, lékařské a zdravotnické přístroje, sportovní a fitness zařízení, automobily a chytré domácnosti. (Zpráva vycházející z rychlého průzkumu minulý rok předpověděla, že v roce 2013 budou již distribuovány 2 miliardy zařízení podporujících technologii Bluetooth.*)

Evropský patentový úřad uvádí Dr. Jaap Haartsena jako „otce technologie Bluetooth“. Jaap Haartsen říká: „Technologie Bluetooth se stala standardem pro komunikaci mezi zařízeními. Přestože často musí čelit konkurenci, stala se ohromně úspěšnou, což jsem já sám nepředpokládal. Je pro mne velkou ctí, že jsem byl navržen na ocenění Evropským patentovým úřadem za mé patenty týkající se základů technologie Bluetooth."

Světově proslulé logo technologie bezdrátového přenosu Bluetooth.
Světově proslulé logo technologie bezdrátového přenosu Bluetooth.


Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení