Menu
CHIP Speedtest

Vysokorychlostní internet na palubě letadel

27.04.2016 13:43 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Vysokorychlostní internet na palubě letadel

Letadlo bylo až do teď místem, kde si člověk musel „odpočinout” od internetu. To změní nový palubní systém JetWave společnosti Honeywell, na jehož vývoji se podíleli odborníci z brněnského centra této firmy. 

JetWave je systém pro letadla s připojením k síti Global Xpress (GX) společnosti Inmarsat - vysokorychlostní, širokopásmové satelitní sítě, pokrývající takřka celou zeměkouli. Systém již získal certifikaci pro letouny Boeing 757. JetWave bude poskytovat vysokorychlostní a takřka celosvětové připojení k internetu na palubě letadel. Systémy JetWave a GX Aviation umožní, aby cestující měli na palubě bezproblémový přístup k vysokorychlostní bezdrátové síti, a tak mohli kontrolovat e-maily, zůstat ve spojení na sociálních sítích a sledovat videa, a to i během mezikontinentálních letů.

honey-nahled

Na JetWave programu se v brněnském centru společnosti Honeywell podílelo po dobu tříletého vývoje asi třicet inženýrů. V průběhu této doby brněnský tým vyvinul a dodal téměř sto řídicích systémů, které sloužily k vývoji, integraci a ověření funkcí JetWave systému - jak při laboratorním provozu, tak při testování v podmínkách leteckého provozu pro získání potřebné certifikace. Jednalo se o systémy začínající na jednoduché konfigurační úrovni řídicího systému a končící automatizovaným výrobním testem produktu. Integrační systémy umí simulovat satelitní síť v laboratoři, uživatele sítě v síti nebo například navigační signály letadla pro zaměřování antény směrem k družici.

Rychlost připojení na straně downloadu dosahuje až 50 Mb/s a umožnuje využití např. VoIP a DVB-S2 komunikačních protokolů. Uživatel si tak užije video a hudbu v HD rozlišení. GX Aviation má takřka celosvětové pokrytí s výjimkou extrémních polárních oblastí. Pokrytí je plynulé až na situaci, kdy se JetWave systém reorientuje na sousední družici. Vzhledem k tomu, že celé pokrytí momentálně probíhá třemi geostacionárními družicemi, nestává se to často.


Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.