Menu

Vysokorychlostní internet na palubě letadel

27.04.2016 13:43 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Vysokorychlostní internet na palubě letadel

Vysokorychlostní internet na palubě letadel | foto: CHIP

Letadlo bylo až do teď místem, kde si člověk musel „odpočinout” od internetu. To změní nový palubní systém JetWave společnosti Honeywell, na jehož vývoji se podíleli odborníci z brněnského centra této firmy. 

JetWave je systém pro letadla s připojením k síti Global Xpress (GX) společnosti Inmarsat - vysokorychlostní, širokopásmové satelitní sítě, pokrývající takřka celou zeměkouli. Systém již získal certifikaci pro letouny Boeing 757. JetWave bude poskytovat vysokorychlostní a takřka celosvětové připojení k internetu na palubě letadel. Systémy JetWave a GX Aviation umožní, aby cestující měli na palubě bezproblémový přístup k vysokorychlostní bezdrátové síti, a tak mohli kontrolovat e-maily, zůstat ve spojení na sociálních sítích a sledovat videa, a to i během mezikontinentálních letů.

honey-nahled

Na JetWave programu se v brněnském centru společnosti Honeywell podílelo po dobu tříletého vývoje asi třicet inženýrů. V průběhu této doby brněnský tým vyvinul a dodal téměř sto řídicích systémů, které sloužily k vývoji, integraci a ověření funkcí JetWave systému - jak při laboratorním provozu, tak při testování v podmínkách leteckého provozu pro získání potřebné certifikace. Jednalo se o systémy začínající na jednoduché konfigurační úrovni řídicího systému a končící automatizovaným výrobním testem produktu. Integrační systémy umí simulovat satelitní síť v laboratoři, uživatele sítě v síti nebo například navigační signály letadla pro zaměřování antény směrem k družici.

Rychlost připojení na straně downloadu dosahuje až 50 Mb/s a umožnuje využití např. VoIP a DVB-S2 komunikačních protokolů. Uživatel si tak užije video a hudbu v HD rozlišení. GX Aviation má takřka celosvětové pokrytí s výjimkou extrémních polárních oblastí. Pokrytí je plynulé až na situaci, kdy se JetWave systém reorientuje na sousední družici. Vzhledem k tomu, že celé pokrytí momentálně probíhá třemi geostacionárními družicemi, nestává se to často.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení