Menu
CHIP Speedtest

Winamp slaví triumfální comeback: fanoušci mu pomáhají k návratu

02.09.2019 12:00 | Jiří Palyza
Winamp slaví triumfální comeback: fanoušci mu pomáhají k návratu

Vývojáři někdejšího hitu mezi přehrávači médií, Winampu, ohlásili pro tento rok jeho nový release. Fanoušci jsou nedočkaví, ale zatím nezbývá než čekat.

Co je ale pro všechny dobrou zprávou: kdo chce anebo bude chtít na svém zařízení používat funkcemi bohatě vybavený mediaplayer, může mezitím sáhnout po silné komunitní verzi.

Rozšíření formátu MP3 svého času přineslo přehrávači médií Winamp velké množství stažení a udělalo z něj nástroj, který jste jednoduše museli mít. Zvlášť díky dobře přizpůsobitelnému rozhraní, které lze navíc rozšířit množstvím pluginů, kultovní přehrávač opravdu bodoval.

Po prodeji programu společností AOL jej nový majitel Radionomy dále nerozvíjel. Oficiální nové vydání není k dispozici doposud. A to i přesto, že Radionomy loni oznámila dostupnost Winampu verze 6 v letošním roce. Únik beta verze 5.8 krátce vzbudil naději, ale finální verze na sebe stále nechává čekat.

Kdo se nechce spoléhat na divoké spekulace, může si i přesto nainstalovat starý dobrý přehrávač médií na svůj moderní PC. Fanoušci programu vytvořili společnými silami komunitní verzi, která přináší svoje výhody. V následujících odstavcích se podíváme na tzv. Winamp Community Update Project (WACUP).

WACUP: fanoušci oživili kultovní program, který mnozí už považovali za mrtvý

winamp-wacup

Osvědčené funkce, nový design: díky komunitě je Winamp opět salónním princem.

Z hlediska funkčnosti komunitní verze v žádné případě nezaostává za originálem. WACUP podobně nabízí ekvalizér, umí přehrávat velké množství formátů a dá se uživatelsky upravit. Ve srovnání se zaprášeným originálem přesto komunitní verze nabízí následující výhody:

  • důležité bezpečností opravy v updatech
  • podporu moderních Big Bento témat a nativní cPro témata
  • vylepšení pro optimalizaci času downloadů a vypnutí programu
  • vylepšení podpory zásuvných modulů, příkazové řádky a různých souborových formátů
  • neustálý vývoj

A třešnička na konec: lze použít retro design z Winampu verze 2.x., ale i moderní "Big Bento". Takže každý včetně staromilců si najde to své. :)

Winamp Community Update Project (WACUP) 1.0.4130 dobrý
Po více než třech letech práce přichází první verze WACUP. Projekt podporovaný fanoušky originálního přehrávače médií Winampu nabízí nové funkce a opravy chyb.  stáhněte si

Lepší než originál

Komunitní verze Winamp navazuje na slávu a oblibu dříve oblíbeného programu a pokračuje v jeho podpoře. Nabízí důležité bezpečnostní funkce a dodává staršímu předchůdci moderní vzhled. Skutečnost, kolik energie jsou fanoušci ochotní investovat aby mohli dále používat svůj oblíbený program naznačuje, jak populární je dodnes. Bude na vás, zda po uvolnění Winampu verze 6 sáhnete po něm. S jistotou se ale můžete vrátit k WACUPU a rozhodně neuděláte chybu.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.


Komerční sdělení