Menu

YouTube zavádí novinku, která vás naštve: za kvalitní podívanou budete muset zaplatit

05.10.2022 11:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
YouTube zavádí novinku, která vás naštve: za kvalitní podívanou budete muset zaplatit

YouTube zavádí novinku, která vás naštve: za kvalitní podívanou budete muset zaplatit | foto: mohamed Hassan / Pixabay

YouTube funguje z velké části zcela zadarmo. Tento byznys model se ale poslední dobou chystá změnit, a zavádí všelijaké zpoplatněné výhody. Třeba nyní údajně testuje 4K obsah pouze za peníze.

YouTube aktuálně nabízí vysoké rozlišení na svých videích. Drtivá většina má alespoň HD 720p, nebo Full HD 1080p. K dispozici pak velmi často bývá i 1440p, nebo rovnou 4K rozlišení. To se vám hodí zejména, pokud sledujete obsah na 4K televizi či monitoru a máte tedy přístup k plnému rozlišení.

YouTube 4K jen za peníze

A právě tuto funkci nejspíš plánuje YouTube do budoucna zpoplatnit. Tedy, alespoň o tom hovoří uživatelé na sítích Reddit a Twitter. Ti sdílejí snímky obrazovky, na kterých v tabulce kvality rozlišení mohou volně přepínat od 144p až po vysoké 1440p. Jen 4K, neboli 2160p, je uzamčeno s hláškou “Premium – Tap to upgrade”.

Co to znamená v praxi? Google, vlastník platformy YouTube, se snaží na placené členství YouTube Premium nalákat co nejvíce nových předplatitelů, proto uzamyká dříve běžně dostupné funkce pouze platícím zákazníkům. Komunitu to značně polarizuje – jedna skupina tvrdí, že jde o prachsprostý cash-grab (odírání zákazníků), jiní pro změnu argumentují tím, že Premium předplatné není tak drahé a přináší mnoho výhod.

Tak jako tak, nejde o první – a asi ani poslední – funkci, kterou YouTube postupně zpoplatní. A změn se na platformě odehrává víc. Nedávno uživatelé kritizovali pro změnu, že YouTube postupně zavádí až 5 krátkých a nepřeskočitelných reklam, namísto dosavadních dvou. Někteří uživatelé dokonce uvádí, že jim na YouTube přestal fungovat oblíbený AdBlock. Už to tedy vypadá tak, že jedinou účinnou zbraní proti reklamám je skutečně předplatné YouTube Premium.

Zdroj: TechCrunch, @sondesix / Twitter, u/MCL_Malone / Reddit

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení