Menu

Zákon o přístupnosti webových stránek a mobilních aplikací

20.03.2019 15:49 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Zákon o přístupnosti webových stránek a mobilních aplikací

Zákon o přístupnosti webových stránek a mobilních aplikací | foto: CHIP

Zákon č. 365 zakotvuje povinnost některých subjektů upravit svoje webové stránky i mobilní aplikace tak, aby byly dobře přístupné zdravotně postiženým lidem. Nevidomí z organizace SONS nový zákon vítají, ale mají k němu některé výhrady.

Senát Parlamentu ČR dnes schválil návrh zákona o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací a o změně zákona č. 365/2000 Sb., o informačních systémech veřejné správy a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Nový zákon zakotvuje povinnost některých subjektů upravit svoje webové stránky i mobilní aplikace tak, aby byly dobře přístupné zdravotně postiženým lidem, mj. tedy i nevidomým a slabozrakým.

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých (SONS) nový zákon o přístupnosti v zásadě vítá. „Představuje posun dopředu. Povinnost přístupnosti se nově rozšiřuje i na mobilní aplikace. Rozšiřuje se i okruh povinných subjektů, nově by měly povinnost upravit webové stránky a mobilní aplikace např. i různé právnické osoby zřízené zákonem nebo zřízené nebo založené státem či územně samosprávným celkem, například dopravní podniky aj.,“ uvedl Jan Šnyrych z oddělení Tyflokabinet Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých.

Nový zákon však má i svá slabá místa. "Navzdory návrhům SONS předkládaným v rámci mezirezortního připomínkového řízení se zákon nakonec bohužel nevztahuje na Český rozhlas, Českou televizi a na školy. Je též otázkou, zda zákon poskytuje dostatečné nástroje pro jeho vymáhání v případech, kdy povinné subjekty nebudou požadavky na přístupnost plnit," dodal Šnyrych.

Přístupností webových stránek a aplikací se Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých zabývá i v rámci podpory zrakově postižených klientů. „Struktura webu by pro nevidomého měla být přehledná, aby se na stránkách byl schopen dobře orientovat s hlasovým výstupem a např. bez použití myši,“ vysvětlil Šnyrych. Co a jak je potřeba pro to, aby web či aplikace byla zdravotně postiženým přístupná, stanovuje vývojářům příslušná harmonizovaná norma Evropské unie.

Kromě stránek povinných subjektů podle nového zákona se Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých zabývá i dalšími, pro nevidomé důležitými weby. „Například některé banky už mají velice dobře přístupné internetové bankovnictví,“ doplnil Jan Šnyrych.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.




Komerční sdělení