Menu

Záměrné zpomalení aplikací: výrobce smartphonů tak řeší výdrž akumulátoru a přehřívání

14.07.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Záměrné zpomalení aplikací: výrobce smartphonů tak řeší výdrž akumulátoru a přehřívání

Záměrné zpomalení aplikací: výrobce smartphonů tak řeší výdrž akumulátoru a přehřívání | foto: Igor Schubin/Pixabay

U svého špičkového modelu OnePlus údajně záměrně zpomaluje běh aplikací. Jejich výkon je omezen z důvodu úspory kapacity akumulátoru. Společnost OnePlus se k obviněním už vyjádřila.

Výrobce chytrých telefonů OnePlus je v současnosti terčem kritiky. Důvodem jsou výsledky testování webu Anandtech, který se blíže podíval na OnePlus 9 a OnePlus 9 Pro a závěry publikoval ve svém příspěvku s názvem "Examining OnePlus' Performance Behaviour: Optimization or Misrepresentation?". Zjistil, že oba modely záměrně zpomalují některé aplikace, které jsou výslovně uvedené na seznamu. Tyto aplikace nemají přístup k nejrychlejšímu jádru procesoru a ztrácejí tak v průměru 20 až 35 procent svého výkonu.

Seznam aplikací, které OnePlus zpomaluje, je dlouhý. Zahrnuje známé a oblíbené tituly, jako je například WhatsApp, Facebook, Instagram, ale také Snapchat, YouTube nebo Netflix. Kromě toho smartphony OnePlus brzdí i prohlížeče Chrome a Firefox, platformy Twitch nebo Discord, a dokonce i Pokémon Go.

OnePlus: výrobce závěry testování komentoval

onepluslimits

Vlajkové modely OnePlus údajně záměrně zpomalují aplikace z důvodu úspory kapacity akumulátoru. | Zdroj: Denny Ryanto/Unsplash

Tento z uživatelského pohledu nepříjemný krok výrobce zdůvodňuje ve svém oficiálním prohlášení, který zveřejnil server XDA Developers ve svém příspěvku "The OnePlus 9 seems to be throttling its performance in many popular apps". Sděluje: "Naší hlavní prioritou je u vlastních produktů vždy poskytovat skvělý uživatelský zážitek, což se částečně opírá o rychlou reakci na důležitou zpětnou vazbu od uživatelů. Po březnovém uvedení telefonů OnePlus 9 a 9 Pro na trh nás řada uživatelů upozornila na některé oblasti, které bychom mohli zlepšit. Šlo o výdrž baterie a tepelnou správu zařízení."

"Na základě této zpětné vazby náš výzkumný a vývojový tým v posledních měsících pracoval na optimalizaci výkonu zařízení při používání celé řady nejoblíbenějších aplikací, včetně prohlížeče Chrome, s cílem přizpůsobení požadavků aplikací na procesor při dosažení nejvhodnějšího výkonu. To pomohlo zajistit plynulejší práci a zároveň snížit spotřebu energie. I když to může mít vliv na výkon zařízení v některých benchmarkových aplikacích, jako vždy se zaměřujeme na to, abychom pro naše uživatele udělali vše pro zlepšení výkonu zařízení."

Bude toto omezení zrušeno?

Vzhledem k velké kritice společnosti OnePlus ze strany zákazníků by však tyto změny mohly být zrušeny. Koneckonců výrobce OnePlus učinil toto rozhodnutí tajně a nedal zákazníkům na výběr. V budoucnu by se také mohla objevit možnost v nastavení smartphonu. Každý uživatel by se tak mohl sám rozhodnout, zda bude chtít šetřit akumulátor a spokojí se tak s omezením výkonu.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.