Menu

Zranitelný OS i pro vozítka NASA

21.09.2015 10:33 | Karel Kovar + Přidat komentář
Zranitelný OS i pro vozítka NASA

Zranitelný OS i pro vozítka NASA | foto: CHIP

V operačním systému VxWorks byla objevena chyba, umožňující ovládnutí zařízení, které ho využívá. 

VxWorks vyvinutý společností Wind River patří k nejoblíbenějším „real time“ operační systémům na světě (https://en.wikipedia.org/wiki/VxWorks). Využívají ho letecké společnosti, automobilky i výrobní firmy pro řízení robotů na linkách. Celkově tento OS najdete na více než 1,5 miliónu zařízení po celém světě. Zajímavé také je, že mezi největší zákazníky společností Wind River patří i NASA, která VxWorks využívá ve svých vozítkách nebo sondách.  

Před několika dny na londýnské konferenci 44Con předvedl bezpečnostní expert Yannick Formaggio zranitelnost, která umožňuje zneužití napadeného systému (www.slideshare.net/44Con/44con-london-attacking-vxworks-from-stone-age-to-interstellar). Pokud ale přemýšlíte, jak byste ovládli Mars Rover nebo upravili trajektorii některých sond, musíme vás bohužel zklamat – společnost Wind River už nalezené chyby opravila a postižené systémy byly aktualizovány. 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení