Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Obrovský zásah do webových služeb: jak jediný uživatel způsobil chaos na internetu

Jiří Palyza 11.06.2021

Softwarová chyba způsobila, že v úterý byla nedostupná řada oblíbených webových stránek, například Amazon, PayPal a Spotify. Jak nyní vyplouvá na povrch, řetězovou reakci, která stránky na nějakou dobu ochromila, způsobil jediný uživatel.

Mnoho uživatelů zůstalo v úterý ráno v nejistotě: na určitou dobu nebylo možné přistupovat k řadě oblíbených webových stránek, včetně populárních služeb, ke kterým patří Amazon, Twitter, Spotify a PayPal. Později se ukázalo, že příčinou byla softwarová chyba v cloudové službě Fastly.

Společnost Fastly nyní ve svém prohlášení (Fastly.com, "Summary of June 8 outage") oznámila, že příčinou problémů byl jediný uživatel: ten provedl validní změnu ve svém nastavení, což nakonec vedlo k řetězové reakci, která nakonec vedla k ochromení sítě Fastly a následně i oblíbených webových stránek služby.

Problémy ve službách PayPal, Amazon atd.: jak kvůli jednomu uživateli nebyly dostupné významné služby

fastly

Kvůli chybě, způsobené jediným uživatelem, nebyly dostupné některé velké weby. | Zdroj: Simon Bak/Unsplash

Podle vyjádření zástupců společnosti Fastly byl problém identifikován během několika minut, načež se zaměstnanci zaměřili přímo na závadu, problém izolovali a zakázali konfiguraci, která jej vyvolávala. Podle informací bylo během 49 minut obnoveno 95 procent sítě.

Následné analýzy odhalily, že chyba se do systému dostala v průběhu softwarových úprav, které se zaváděly v březnu, a od té doby tam číhala. Uživatelská změna nastavení poté způsobila, že systém se díky aktivaci chyby sesypal jako příslovečný domek z karet. Fastly ujistil veřejnost, že problém bude dostatečně prozkoumán, aby k podobné řetězové reakci už v budoucnu nedošlo.

Tento incident zároveň vyvolal některé otázky, týkající se infrastruktury velkých internetových služeb. Skutečnost, že jediná softwarová chyba může způsobit tak rozsáhlé výpadky cloudové služby, je přinejmenším znepokojující. Doufejme, že pro provozovatele to byl varovný signál a do budoucna zajistí větší rozmanitost své infrastruktury.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud