Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Odkud se vzal ten obrázek?

Pavel Trousil 14.05.2023

Google připravuje zajímavou vyhledávací funkci “About this Image”. Pomůže zjistit o obrázcích, které se vyskytují v on-line prostoru, všechny dostupné informace. Tedy to, kde a kdy už se objevily, nebo zda za nimi nestojí umělá inteligence. Nástroj by tak mohl odhalit různé dezinformace.

Generativní umělá inteligence umožňuje vytvářet obsah snadněji než kdykoli předtím, což může vyvolat otázky ohledně důvěryhodnosti toho, co vidíme v on-line prostoru. Proto v následujících měsících Google připraví nový způsob, který pomůže obrázky vyhodnocovat.

about2-nahled

Funkce "About this Image" zjistí o snímku co nejvíce informací. Například to, kdy se dodtal do on-line prostoru a zda s ním bylo manipulováno. | Zdroj: TZ Google.

Pomocí nástroje "About this Image" ve vyhledávání bude možné zjistit důležité souvislosti, například kde jinde byl obrázek zobrazen, nebo kdy a kde se objevily obrázky podobné. Google může například zjistit, kdy ho poprvé zaindexoval, jak původně vypadal, na jakých on-line platformách (zpravodajské weby, sociální média a weby pro ověřování faktů) už se objevil a kdy.

about1-nahled

Nová funkce by měla pomoct odhalit dezinformace. | Zdroj: TZ Google.

Tyto základní informace mohou uživatelům pomoci určit, zda je obrázek důvěryhodný nebo zda je nutné jej důkladněji prozkoumat. Nástroj by měl být dostupný do konce roku a budete ho moci používat v aplikaci Lens, v aplikaci Google nebo v prohlížeči Chrome. Bude k dispozici nejprve v USA v angličtině.

abnout3-nahled

Google bude označoval obrázky vygenerované umělou inteligencí a upozorní na to. | Zdroj: TZ Google.

Google bude také používat značky k označení snímků vygenerovaných umělou inteligencí. Ta má poskytnout kontext, pokud se s obrázkem setkáte mimo platformy Googlu.  Tvůrci a vydavatelé budou mít možnost přidávat podobné značky. To znamená, že uživatelé uvidí ve vyhledávání na Googlu u obrázků značku, podle které bude jasné, že byly vygenerované umělou inteligencí. Přidají se i další společnosti, jako Midjourney a Shutterstock.

Zdroj: Google Twitter, Google blog


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud