Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Optimalizujte výkon počítače pomocí RAM disku

Pavel Trousil 24.02.2017

Svůj počítač můžete výrazně zrychlit za pomoci tzv. RAM disku, kdy se jako disk použije operační paměť počítače, která je nejen výrazně rychlejší než klasický pevný disk, ale i než flash disky a SSD. 

Potřebujete k tomu samozřejmě dostatečně velkou operační paměť a také speciální software a ovladače, které operační systém přesvědčí, že využívají SSD disk, a ne paměť RAM. RAM disk je užitečný v případě, kdy do počítače potřebujete nainstalovat programy, které vyžadují hodně výpočetního výkonu, ale hodí se i pro dočasné soubory a pro automatické odčerpávání mezipaměti. Programů pro zprovoznění RAM disku je hodně. Vyzkoušet můžete například program SoftPerfect RAM Disk. Ovládání programu je jednoduché. Pro vytvoření RAM disku stačí kliknout na ikonu plus v levém horním rohu okna programu, vybrat velikost disku v megabajtech, písmeno, pod kterým se disk objeví, a nastavit souborový systém na »NTFS«. Po kliknutí na tlačítko OK se RAM disk vytvoří a můžete s ním pracovat jako s jakýmkoli jiným pevným diskem třeba v Průzkumníkovi. 

Počítejte ale s tím, že se obsah disku po vypnutí počítače vymaže. Pokud tedy budete chtít trvale používat program, který máte nainstalovaný na RAM disku, budete muset disk namapovat. I k tomuto účelu můžete použít nástroj SoftPerfect RAM Disk. Abyste toho dosáhli, klikněte v tomto programu nahoře na »Map« a vyberte »XXXCreate map«. Po dvojím kliknutí na RAM disk můžete vybrat nedávno vytvořené mapy pod »Map file name«. Pokud se má nastavení aktualizovat po každém použití tohoto programu, aktivujte volbu »Save content in map«. Nástroj pak uloží obsah RAM disku na pevný disk a po restartování počítače se automaticky RAM disk obnoví z této zálohy a nebudete muset proces instalace opakovat.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud