Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Panasonic Lumix DMC-LS5 a FZ48

redakce 21.07.2011

Panasonic představil dva digitální fotoaparáty – levný kompakt Lumix DMC-LS5 s optickou stabilizací za 2000 Kč a bohatě vybavený Lumix FZ48 s 24násobným zoomem za cca 10 000 Kč.

 

Lumix DMC-LS5
Malý a lehký kompaktní fotoaparát Panasonic Lumix DMC-LS5 nabízí za cenu pod 2000 Kč kombinaci funkcí a vybavení, kterou disponují dražší přístroje. Disponuje optickou stabilizací, extrémně širokoúhlým objektivem 26mm s 5x zoomem a 14Mpx snímačem, navíc nahrává video v rozlišení HD Ready.

Právě zmíněný stabilizátor řadí nový model kvalitativně do vyšší třídy – umožňuje totiž fotografovat z ruky bez blesku i ve slabém světle, což běžný kompakt bez stabilizace většinou nezvládne. Pětinásobný optický zoom odpovídá klasickému rozsahu 26-130 mm. Ten nabízí nadstandardně širokoúhlé ohnisko, takže si na své přijdou milovníci krajin a skupinových fotografií, ale i portrétisté nebo lidé, kteří rádi fotografují na nejrůznějších večírcích a oslavách.

Nový Lumix se díky malým rozměrům i hmotnosti ideálně hodí na dovolenou, čemuž odpovídá i systém napájení – o ten se totiž starají dvě obyčejné tužkové baterie velikosti AA.

O optimální výkon v libovolných světelných podmínkách se stará systém inteligentní automatiky iA, který bleskově vyhodnotí okolní situaci i fotografovaný motiv a podle toho sám nastaví všechny potřebné hodnoty. Uživatel se tedy může soustředit jen a jen na to, co fotografuje, o všechno ostatní se postará samotný přístroj. A pokud občas dáte před fotografováním přednost natáčení videozáznamů, je k dispozici videorežim s vysokým rozlišením 1280x720 bodů. Stejně jako fotografie se záznam ukládá na paměťovou kartu SD, takže si ho můžete hned po natočení bez jakýchkoli úprav pustit na počítači nebo v televizi vybavené slotem pro tento typ karet. Panasonic LS5 se bude na našem trhu prodávat v černém a stříbrném barevném provedení od září 2011 a jeho cena nepřesáhne 2000 Kč.

 

Lumix FZ48
Fotoaparát s rozlišením 12 megapixelů zaujme na první pohled především špičkovou optikou – objektiv Leica je vybaven 24násobným optickým zoomem v rozsahu odpovídajícím 25-600 mm u klasického fotoaparátu. Na jednu stranu tedy nabízí mimořádně široké ohnisko vhodné pro fotografování krajiny, architektury nebo skupinových fotografií, zároveň ale slouží jako teleobjektiv schopný přiblížit na dosah ruky i vzdálené objekty.

Za pozornost stojí možnost sekvenčního snímání s frekvencí až 10 snímků za vteřinu (se sníženým rozlišením). Módní novinkou je i speciální režim umožňující tvorbu 3D fotografií – uživatel pořídí sérii záběrů dle instrukcí na displeji, fotoaparát z nich sám vybere nejlepší verze pro pravé i levé oko a ty automaticky spojí do jednoho třírozměrného snímku. K 3D fotografiím tedy není zapotřebí žádná speciální předsádka ani jiné příslušenství, stačí aktivovat příslušný režim a můžete fotografovat.

Samostatnou kapitolou je natáčení videozáznamů. Panasonic FZ48 funguje nejen jako fotoaparát, ale i jako kompaktní videokamera s rozlišením Full HD (1920x1080 pixelů) a obřím rozsahem zoomu odpovídajícím 28-670 mm. Záznam natáčený frekvencí až 30 obr./s se ukládá na paměťovou kartu SDHC v moderním formátu AVCHD, takže jej lze bez jakýchkoli úprav přehrát na počítači nebo na televizní obrazovce. Při natáčení lze používat zoom i automatické ostření, ve videorežimu funguje již zmíněný systém inteligentní automaticky a o kvalitní zvuk se stará mimo jiné funkce Wind Cut eliminující šum větru. Fotoaparát Panasonic Lumix FZ48 se bude prodávat v černé barvě za velmi příznivou cenu kolem 10 000 Kč.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud