Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Panasonic slaví deset let od představení bezzrcadlovky a přichází s novým telezoomem

redakce 09.03.2018

Deset let letos uplyne od chvíle, kdy společnost Panasonic představila světu první digitální bezzrcadlovku, kompaktní digitální fotoaparát se systémem výměnných objektivů, zkráceně systémový kompakt.

lumix-g-10years Tehdy, v roce 2008, šlo o model LUMIX DMC-G1. V této kategorii tedy Panasonic drží světové prvenství a zároveň je jedinou firmou, která se systémovým kompaktům věnuje už celé desetiletí a neúnavně přináší další novinky jako jsou ikonické modely LUMIX GH5, G9 a GH5S.

Zoomový teleobjektiv LEICA

Nový teleobjektiv LEICA DG VARIO-ELMARIT 50–200 mm f2,8–4 ASPH při přepočtu na klasický (či 35mm) fotoaparát činí rozsah ohniskové vzdálenosti 100–400 mm. Jde o třetí objektiv v řadě LEICA DG VARIO-ELMARIT f2,8–4,0. V současné době tak objektivy této řady pokrývají široký rozsah ohniskové vzdálenosti od mimořádně širokoúhlého ohniska po masivní teleobjektiv. Jde tedy o zcela univerzální řešení ve špičkové kvalitě pro fotografování i natáčení videozáznamů, přitom jsou ale objektivy vzhledem ke svým parametrům překvapivě malé a lehké.

Všechny objektivy zmíněné řady jsou rovněž vybaveny optickými vrstvami Nano Surface Coating bránící zdvojené kresbě a přezáření. Kromě toho se objektivy vyznačují robustní kovovou konstrukcí a odolným provedením proti rozmarům počasí (vlhkosti, prachu a mrazu až do –10 °C). Kromě fotografování se hodí i k natáčení videozáznamů.  

Teleobjektiv těchto parametrů se hodí v nejrůznějších situacích, například při fotografování sportu nebo zvířat v divoké přírodě, ale také u portrétů, zejména díky vysoké světelnosti. Již tak velkou ohniskovou vzdálenost je možné ještě prodloužit pomocí telekonvertorů. Telekonvertor s faktorem 1,4x (DMW-TC14) prodlouží maximální ohnisko v přepočtu na 560 mm a telekonvertor s faktorem 2,0x (DMW-TC20) dokonce na 800 mm.

Optický stabilizátor POWER O.I.S. umožňuje fotografovat z ruky i ve slabším světle s relativně dlouhými expozičními časy. V kombinaci s kompatibilním systémovým fotoaparátem Panasonic LUMIX G podporuje objektiv i duální stabilizaci v těle přístroje (systémy Dual I.S. a Dual.I.S.2).

Objektiv se skládá z 21 optických členů v 15 skupinách. Do optické soustavy patří dva UED členy a dva ED členy s mimořádně nízkou disperzí, dále pak dva členy asférické. Ty pomáhají potlačovat sférické zkreslení a chromatickou aberaci, takže je kresba ostrá a kvalitní od kraje ke kraji.

Velkou předností nového objektivu je jeho schopnost natáčet kvalitní videozáznamy. Ostření probíhá interně, a tudíž je dokonale tiché. Clona se ovládá servomotorem v mikrokrocích, což znamená plynulé přechody z jasu do stínu či naopak. Konstrukce objektivu zaručuje výjimečnou barycentrickou stabilitu celé optické soustavy, takže při zoomování nedochází k dýchání či trhání obrazu. Vylepšilo se i přeostřování na vybraný objekt během zoomování.

Na objektiv lze nasadit libovolný filtr, třeba polarizační nebo přechodový, průměr závitu činí 67 mm. Nový objektiv se vyrábí v černém metalickém provedení, takže se systémové kompakty řady LUMIX G velmi dobře ladí i po vizuální stránce.

Celá řada zoom objektivů LEICA DG VARIO-ELMARIT f2,8-4,0 v tuto chvíli pokrývá rozsah ohniskové vzdálenosti 16 až 400 mm (v přepočtu na 35mm kinofilm).

 

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud