Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

PlayStation emulátor pro iPhony oficiálně v obchodě

Pavel Trousil 14.05.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Pro fanoušky herního světa skvělá zpráva - některé staré tituly pro konzoli PlayStation si mohou nově zahrát i na Apple iPhonu a to bez jailbreaku. Umožňuje to emulátor Gamma, který je k dispozici v oficiálním obchodě App Store.

Fanoušci her si mohou zahrát různé konzolové hry i na Apple iPhonu nebo iPadu a to bez dodatečného hardwaru. Stačí si v obchodě s aplikacemi stáhnout emulátor Gamma - Game Emulator. Ovšem pozor, nejedná se o nejnovější konzoli ani o nejnovější hry – Gamma totiž emuluje původní Sony PlayStation.

Emulátor
Pro ovládání her lze použít virtuální ovladač, nebo ovladače připojené přes Bluetooth, nebo kabel.
Zdroj: Screenshoty z programu Gamma

Emulátor je speciální typ softwaru, který napodobuje prostředí jiné platformy nebo systému. Umožňuje běh programů na jiné platformě (architektuře, operačním systému), než pro kterou byly původně vytvořeny a kterou samy od sebe podporují. Typickým příkladem emulátoru je program umožňující běh videoher známých z herních konzolí na běžném PC pod Microsoft Windows či Linuxem.

Zdroj: X, SnowLatch

A podobný emulátor teď vznikl i pro iPhony. Takovéto technologie však nejsou u Applu samozřejmostí. Alespoň nebyly před přijetím zákona EU o digitálních trzích (DMA). Výrobce z Cupertina se vždy snažil ze svého obchodu s aplikacemi emulátorové aplikace od externích vývojářů vystrnadit. S rozhodnutím DMA však Apple musel změnit kurz - a otevřít dveře externím poskytovatelům. 

Chcete-li však hry pro PlayStation 1 prostřednictvím Gammy zahrát, musíte si nejprve stáhnout příslušný soubor. Příspěvek na X ukazuje, jak to funguje. Po instalaci lze tyto retro hry hrát pomocí virtuálního ovladače na displeji, nebo pomocí analogového hardwaru. Aplikace podporuje běžné ovladače připojené přes Bluetooth i drátové klávesnice. 

Podle internetového magazínu MacTechNews se však fanoušci konzolí budou muset při hraní smířit s jednou nebo dvěma reklamami. Emulátor využívá k zálohování uložených her cloudové úložiště, jako je Google Drive nebo Dropbox.

Zdroj: Mactechnews, App Store, reddit, X, YouTube


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud