Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Podezřelý malware: pokud máte instalovaný tento doplněk pro Chrome, raději jednejte hned

Jiří Palyza 10.02.2021

To, že se Chrome nijak neomezuje s nároky na paměť RAM, není žádná novinka. Jeden ze známých doplňků snižoval spotřebu operační paměti tak, že automaticky zavíral nepoužívané karty.

Google ale nyní nástroj z internetové platformy doplňků vyhodil a nadále už jej nedoporučuje. Neskromné nároky Chrome z hlediska paměti RAM jsou u mnoha uživatelů zdrojem nespokojenosti, protože prohlížeč tím může jiné procesy v systému zpomalovat. Po mnoho let existoval na tuto vlastnost prohlížeče úspěšný lék, který si instalovalo přes dva miliony uživatelů. Řeč je o rozšíření s názvem The Great Suspender.

O bezplatné aplikaci jsou nyní ale pochybnosti. Její původní vývojář, Dean Oemcke, ji v červnu 2020 prodal neznámé společnosti. Podle informací serveru The Register došlo od té doby ke změnám ve zdrojovém kódu, ale jen velmi málo z nich bylo publikováno v repozitáři GitHub. Experti mají jisté pochybnosti a obávají se, že by do úspěšného a oblíbeného doplňku mohl být přidán malware, kód pro těžbu kryptoměny anebo sledování osobních dat uživatele.

Google na tyto signály reagoval a doplněk na platformě pro stahování rozšíření pro Chrome už nenabízí. Do okamžiku, než bude celá věc vyjasněna, je obecným doporučením doplněk raději nepoužívat a pokud jste si jej už instalovali, tak raději co nejdříve odebrat.

The Great Suspender: bezplatné alternativy

greatsuspender1

OneTab sdružuje všechny vaše karty pod jednou střechou a mění je v odkazy, na které lze kliknout. | Zdroj: OneTab

Naštěstí jsou v internetovém obchodě Chrome k dispozici bezplatné alternativy, které nabízejí stejné nebo podobné funkce. Faktem je, že pokud použijete méně otevřených karet, Chrome si bude nárokovat menší kapacitu RAM. Pokud se nechcete nijak hlídat a sami podřizovat určité disciplíně, můžete se spolehnout na Auto Tab Discard. Kromě aktivní karty lze všechny ostatní ostatní zavřít několika kliknutími, ale rozšíření nabízí automatickou funkci, která to udělá za vás. Pokud některé karty nebyly delší dobu aktivní nebo spotřebovávají příliš mnoho paměti RAM, jsou pluginem automaticky zavřeny. Podobně, ale s trochu lepším designem, to umí Tab Suspender. V něm lze velmi rychle nastavit čas do zavření nepoužívané karty.

OneTab pro Chrome má přístup poněkud odlišný: zde jsou všechny otevřené karty slouženy do jednotného prostředí. Výsledkem je, že neztratíte stránky, které jste pracně objevili v průběhu procházení internetem, ale i přesto ušetříte spoustu výkonu. Karty se zobrazují jednoduše jako odkazy, a proto je lze rychle znovu otevřít nebo uložit pro pozdější přístup. Rozšíření AutoTab Discard a OneTab jsou k dispozici i pro Firefox.

autotabdiscard-logo

AutoTab Discard pro Chrome 0.4.0

CHIP hodnotí Dobrý

Rozšíření pro Chrome, které můžete použít k deaktivaci jednotlivých karet prohlížeče.

tabsuspender-logo

Tab Suspender pro Google Chrome 1.3.8

CHIP hodnotí Dobrý

Doplněk pozastaví neaktivní karty a uvolní tak potřebnou RAM jiným procesům.

onetab-logo

OneTab pro Chrome 1.35

CHIP hodnotí Dobrý

Rozšíření pro Chrome, pomocí kterého si můžete uchovat odkazy na nalezené stránky, zobrazené na kartách, aniž by vám zbytečně ubíraly RAM.

 

neprůhledná současnost

Mnoho uživatelů hlásí chyby a experti se shodují na podezřelých skriptech, které The Great Suspender spouští ve svém kódu. Pokud tento doplněk používáte, raději se s ním rychle rozlučte. Současný vývojář byl nucen vyložit své karty na stůl. Pokud by se ale naplnily obavy, které zaznívají v uživatelské komunitě, mnoho uživatelů by v současnosti mohlo být rozšířením poškozeno.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud