Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Podvodníci zneužili hanbaté stránky: na tuhle aplikaci si dejte velký pozor

Jakub Fišer 11.01.2023

Pokud máte rádi nezávazný internetový flirt, nejspíš znáte videochatovací webovou aplikaci Shagle. Dejte si však pozor na její mobilní aplikaci, která není skutečná a jde o výplod internetových podvodníků.

Kapitoly článku

Před novou aktivitou hackerského uskupení StrongPity varuje kyberbezpečnostní firma ESET a server Bleeping Computer. Kyberzločinci mezi uživateli mobilního operačního systému Android rozšiřují falešnou aplikaci webové služby Shagle.

Falešná aplikace Shagle

Shagle je vlastně webová aplikace určená k seznamování. Zvolíte své pohlaví a služba vás pomocí webkamery spojí s náhodným uživatelem či uživatelkou, podle vašeho preferovaného pohlaví. Služba je známá tím, že se tam často objevují nazí uživatelé, podobně jako v minulosti na Omegle nebo Chatroulette.

V první řadě ale jde o zcela legitimní službu, která funguje výhradně v prohlížeči – oficiálně tedy nemá mobilní aplikaci. Kyberzločinci ze skupiny StrongPity se však rozhodli navrhnout falešnou webovou stránku à la Shagle, která láká nicnetušící oběti na údajnou aplikaci pro Android.

Podvodný web pak šíří mezi uživateli pomocí phishingové kampaně na messengerových aplikacích a e-mailu. Ve snaze najít životního či alespoň sexuálního partnera často uživatelé ztrácí obezřetnost a snáz se napálí.

Podvodný Telegram vás sleduje

Poměrně bizarní je také složení samotné podvodné aplikace. Jde totiž o klasický Telegram, upravený pro potřeby internetových šmejdů. Jakmile si uživatel takovou aplikaci do mobilu nainstaluje, začne o něm sbírat citlivé informace. A to třeba i SMS zprávy, seznam kontaktů nebo rovnou obsah telefonátů.

Pakliže patříte k uživatelům Shagle, v žádném případě si nestahujte aplikaci, protože jde o podvod. Obecně si dávejte velký pozor na aplikace stahované mimo licencované obchody s aplikacemi, jako je Google Play Store. Není to poprvé, co informujeme o podvodné aplikaci, kterou si uživatelé stáhli z internetu, nikoliv z obchodu s aplikacemi.

Některé zákeřné aplikace dokonce kradou uživatelům i hesla od sociální sítí a přístupové údaje do internetového bankovnictví. To se naštěstí tohoto malwaru skrytého v „aplikaci“ Shagle netýká, přesto ale důrazně doporučujeme zůstat ve střehu a nevystavovat svá data zbytečně nebezpečí.

Zdroj: ESET, Bleeping Computer


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud