Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Podvody u soudu? Zřejmě dojde ke zvratu u soudních sporů YouTube

Jiří Palyza 24.12.2020

Platforma YouTube opakovaně čelí obviněním a soudním sporům, iniciovaným umělci a studii z důvodu podezření na porušování autorských práv. Nedávno zveřejněná hromadná žaloba nyní nabrala zajímavý obrat: chráněná videa zřejmě nahráli sami žalobci, a poté rozporovali porušování jejich autorských práv.

Držitelka ceny Grammy, Maria Schneider, a Pirate Monitor společně podali letos v létě hromadnou žalobu na YouTube. Jejím důvodem bylo obvinění video platformy z příliš volných předpisů, které umožňují třetím stranám nahrávat chráněný obsah, a příliš lhostejnému přístupu k hlášení o nelegálním obsahu s žádostmi o zastavení jeho šíření. Tím jsou údajně znevýhodňováni zejména menší tvůrci videí. Píše o tom TorrentFreak. Stěžovatelé doufali, že získají přístup do systému s Content ID, který dokáže uploady automaticky filtrovat.

Schneider před soudem poukázala na skutečnost, že mnoho jejích písní bylo na platformu nahráno bez jejího souhlasu. Pirate Monitor podal podobná obvinění, v jeho případě se jednalo o filmové klipy. Ve své odpovědi se zástupci YouTube soustředili především na druhý případ a na oplátku obvinili filmaře, že úryvky z filmů nahrávají na YouTube sami, aby pak mohli podávat hlášení na porušování autorských práv. Důsledkem je, že žádný opodstatněný důvod přístupu ke Content ID prozatím není. Pirate Monitor se proti tomu ostře ohradil tvrzením, že YouTube má chyby v evidenci přijímaných hlášení nelegálního obsahu.

YouTube: vypadá to, že žalobci udělali vážné chyby

youtubefiled1

Nahrávají žalobci na YouTube svá vlastní videa, aby poté získali přístup do systému Content ID? | Zdroj: Kaufdex/Pixabay

YouTube poukázal na skutečnost, že nahlášeným obsahem byly téměř výlučně krátké úryvky z málo známých "podřadných maďarských filmů". Všechny byly na základě jeho zkoumání nahrány uživateli s IP adresami, odpovídajícími Pákistánu. Už to bylo zástupcům YouTube podezřelé. Nakonec jeden z nahrávajících uživatelů udělal chybu, a to když se přihlásil s maďarskou IP adresou, která přesně odpovídá té, ze které Pirate Monitor posílali hlášení YouTube o nelegálním obsahu.

Zástupci YouTube dospěli k závěru, že videa nahráli sami žalobci, a poté obsah nahlásili pro porušování autorských práv. Ti odpověděli, že YouTube nemá pro tato tvrzení žádné pádné důkazy. Podle YouTube ale uvedené důvody k odhalení pokusu o podvodné jednání ze strany Pirate Monitor stačí.

Jak bude případ pokračovat se dozvíme až v roce 2021: nový termín soudního řízení byl stanoven na začátek nového roku. Jeho výsledkem by mělo být rozhodnutí o dalším postupu.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud