Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Pomáhá to? Má smysl restartovat smartphone a jak často to mám dělat

Jiří Palyza 25.07.2023

Většina smartphonů běží nonstop a vypnou se pouze v případě, kdy zbývající kapacita akumulátoru je na velmi nízké úrovni. Existují ale důvody, proč není od věci smartphony v pravidelných intervalech restartovat.

Kapitoly článku

Někteří uživatelé mají tuto praxi zažitou, jiné to ani nenapadne: restart mobilu, a to v pravidelných intervalech. Dává to smysl a je to vůbec k něčemu dobré?

Pro tento případ neexistuje žádné obecné doporučení. I když se ale žádné problémy s mobilem nevyskytují, neuškodí jej v pravidelných intervalech zcela vypnout, a poté znovu spustit.

Tak dojde k tzv. měkkému resetu a operační systém se zcela vypne. Ukončí se běžící programy, přeruší se Wi-Fi připojení a přihlášení SIM do sítě operátora, a vyčistí se operační paměť. Tím lze odstranit některé chyby nebo jiné vyskytující se komplikace s funkčností.

Můžete tím také ukončit aplikace, které nepozorovaně běží na pozadí, zbytečně spotřebovávají energii akumulátoru a celkově ovlivňují výkon zařízení.

Neplatí to ale pro všechny případy a neznamená to, že ihned po restartu mobil nutně musí hned běžet rychleji. Mnoho aplikací se totiž znovu aktivuje už při spuštění mobilu, protože mají oprávnění běžet na pozadí.

Když uživatelé sledují pravidelně updatovaný obsah, jako například zpravodajský kanál nebo předpověď počasí, mělo by stačit mobil pouze probudit z klidového stavu. Aplikace zpravidla provádí update obsahu v pravidelných intervalech automaticky.

smartphonerestart

Aby smartphone fungoval bez problémů, není na škodu jej čas od času vypnout a znovu spustit. | Zdroj: Daniel Romero/Unsplash

Restart smartphonu: kdy to opravdu pomáhá

Pokud do mobilního telefonu stahujete a instalujete aktualizaci operačního systému, zařízení se obvykle automaticky restartuje. To také dává smysl.

Pokud máte s chytrým telefonem problémy, například zamrzlé aplikace, pomalé odezvy, nefunkční internet, může restart pomoci zařízení znovu zprovoznit.

Není proto na škodu smartphone jednou týdně zcela vypnout a restartovat. Jde o obecné doporučení, takže není hned nutné si nastavovat pravidelné připomínání.

Důležité: pravidelné aktualizace softwaru

Pravidelná aktualizace používaných programů a aplikací má smysl nejen na stolním počítači, ale také na smartphonu. A i to může souviset s občasným restartem mobilního telefonu.

Zabijete tím několik much jednou ranou: kromě již zmíněných výhod zajistí aktualizace softwaru větší stabilitu operačního systému a odstraňují bezpečnostní mezery. To je obzvlášť citlivé například u aplikací pro mobilní bankovnictví. Ty se vyplatí v pravidelných intervalech kontrolovat, zda není k dispozici aktualizace a pokud ano, neotálet s její instalací.

Zdroj: Wired


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud