Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Použité telefony jsou v kurzu: repasovaná zařízení nabízejí dobrý poměr ceny k výkonu

Jiří Palyza 27.07.2022

Od aut, přes oblečení, až po notebooky a smartphony? Stále více zákazníků se rozhoduje pro repasované technologie. Často je to levnější, méně zatěžuje životní prostředí a upřímně: ušetřené peníze se nám budou hodit jinde.

Pokud si pořizujete pokaždé nejnovější model mobilního telefonu, máte buď dostatek peněz, nebo dobrou smlouvu, která umožňuje obnovu hardwaru v rámci nastaveného tarifu. Pro mnoho lidí je vlastnictví zbrusu nového smartphonu stále považováno za symbol společenského statusu, děti nevyjímaje.

Renovace: spotřebitelé se často chovají ekonomičtěji

Trh s repasovanými smartphony neustále roste. Podle studie institutu pro výzkum trhu Kantar a společnosti Swapie, která se zabývá repasováním, se odhaduje růst i do budoucna, a to předpokládaným ročním tempem 10,23 % v letech 2022 až 2027. Tato prognóza ukazuje, že spotřebitelé se chtějí chovat zodpovědněji a udržitelněji. Svou roli také sehrává současná inflace, rostoucí ceny nových výrobků a jejich nedostatek.

Situace je ale opačná z hlediska uvažování o prodeji svého nepoužívaného zařízení. Zatímco bezmála polovina respondentů by o prodeji uvažovala, a to jak na internetu, tak v kamenném obchodu (47 %), 21 % uvedlo, že o prodej svého staršího zařízení nemá zájem.

Pouze 26 % respondentů svůj starý smartphone skutečně prodalo, zatímco více než polovina si jej raději ponechala jako záložní (57 %). To je ale zbytečné, protože 38 % respondentů uvedlo, že ho stejně nikdy nepotřebovali.

Výroba mobilních telefonů: zatěžující faktor pro životní prostředí

manufacturing

| Zdroj: Louis Reed/Unsplash

Obecně je známo, že výroba smartphonů má dalekosáhlé dopady na životní prostředí. Jen pro jejich výrobu jsou zapotřebí cenné suroviny. Patří mezi ně kovy, například železo, měď, hliník, nikl a zinek. Za účelem jejich těžby se v některých oblastech kácí lesy nebo vytváří povrchové doly odpalováním povrchových hornin.

K oddělení drahých kovů od hlušiny se také často používají toxické látky. A bez významu není ani vznikající uhlíková stopa, a to jako následek přepravy surovin do výrobních závodů.

Použité smartphony: jak rozpoznat seriózní nabídku a nenaletět podvodníkům

Jako i v jiných oblastech nabídky zboží, i v segmentu repasovaných mobilů je dobré pečlivě vybírat. Některé společnosti, jako například finská firma Swapie, zajišťuje opravy a prodej samostatně a nezávisle. Jiné naopak fungují výhradně jako tržiště a spolupracují pouze s externími prodejci.

Při nákupu přes tržiště se do ceny promítá další provize. Je také dobré vědět, že "refurbishing", tedy renovace, repase či obnova, není nijak právně chráněný pojem. Každý obchodník si jej může definovat jinak. Také slogan "Vypadá jako nový, funguje jako nový" může mít mnoho významů. Proto je dobré při nákupu repasovaných smartphonů věnovat pozornost některým aspektům, jako je záruční krytí, pravidla pro vrácení zboží, cena a kapacita akumulátoru.

Kolísání cen i u použitých mobilů

refurbishing

Repase už není jen otázkou bastlení, ale v mnoha firmách profesionální činnost na vysoké úrovni. | ThisisEngineering RAEng/Unsplash

Kromě zákonem definovaných záruk nabízí mnoho prodejců další služby, které mají zákazníky zbavit skepse vůči repasovanému zboží. Takové dodatečné záruky jsou dobrým znamením seriózní nabídky. Také může prodávající nabídnout prodlouženou lhůtu na vrácení zboží, která přesahuje obvyklých 14 dnů. I to je velká výhoda, protože kupujícímu dává prostor na dostatečnou kontrolu funkcí zařízení.

Samozřejmostí by měl být podrobný popis skutečného stavu výrobku, protože jen tak je možné získat co nejlepší představu o zboží. Výhodou u většiny dodavatelů repasovaného zboží je, že si můžete vybrat mezi různými kategoriemi, což má významný vliv na cenu. Pokud například kupující nepřikládá příliš velký význam škrábancům na pouzdře, může při nákupu ušetřit a jednoduše smartphone vložit do ochranného pouzdra. Podobně jako ceny nových zařízení i nabídka repasovaných podléhá obvyklým výkyvům cen na trhu.

Repasovaná zařízení tak mohou být udržitelnou a levnou alternativou k novým produktům, nebo použitým bazarovým zařízením. Stejně jako i u ostatních online nákupů je důležité se seznámit s prodejními platformami a nabídkami, abyste našli zařízení, které vám bude skutečně vyhovovat.

Zdroj: Tech Game World, Android CentralEl País


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud